Magazin

Sağlıklı doğum için ormanda yürüyüş yapın

Sağlıklı doğum için ormanda yürüyüş yapın

Psikolog Davut İbrahimoğlu, gebelik sırasında çeşitli kaygı ve psikolojik sorunlar yaşayan annelerin, biyoenerji açısından zengin olan orman yürüyüşlerinde alınacak derin nefeslerle bunların üstesinden gelinebileceğini bildirdi.

Psikolog Davut İbrahimoğlu, ANKA'ya yaptığı açıklamada, gebelikte ruh sağlığının da anne için büyük önem önem taşıdığına dikkat çekti. Hamile bir kadının gebeliği süresince hayatını gözden geçirdiğini ve doğum sonrası ne gibi değişiklikler yaşayacağını düşündüğünü belirten İbrahimoğlu, hem bebeği hem de kendisi için kaygılanan annenin, geleceği için endişelendiğini söyledi.

Gebelikteki en büyük endişelerden birisinin de doğum olduğunu belirten İbrahimoğlu, "Doğum korkusu anne adayını birçok gece uykusuz bırakırken, fiziksel sıkıntılar da gitgide artmaya başlar. Hormonların değişimi anne adayını hassas ve alıngan yapar ve psikolojik sıkıntıların yaşanmasına yol açar" dedi.

Gebelikte ortaya çıkan sıkıntıların geçici olduğuna dikkat çeken İbrahimoğlu, psikoterapi ve biyoenerji ile anne adayının bu sıkıntılardan kurtulmasının mümkün olduğunu bildirdi. Anne adayını en fazla doğum korkusunun sıkıntıya soktuğunu bildiren İbrahimoğlu şunları söyledi:

"Bu sıkıntılardan dolayı vücut gerginleşir ve çeşitli ağrılar meydana gelir. Biyoenerji ile o bölge ısıtılıp kan dolaşımı sağlanır ve böylece ağrılar geçer. Hamilelik boyunca anne adayı düzenli olarak psikoloğa gittiğinde ise psikoterapi ile sıkıntılarını hafifletir. Bu destek anne adayında güven ve iç huzuruna sebep olacaktır. Huzurlu olduğu için vücudunda gevşemeler olacaktır, bunun sonucunda ise hamileliği boyunca ağrıları azalacaktır. Stresi ve sıkıntısı olmayacağından doğumu daha kolay olacaktır."

Doğum sancılarının yüzde 80'inin psikolojik olduğunu vurgulayan İbrahimoğlu, "Kadın doğumdan korkmayıp kendini rahat bırakırsa, rahim ağzı kasılmaz ve daha kolay açılır. Dolayısıyla doğum daha çabuk ve zahmetsiz gerçekleşir" uyarısında bulundu. Psikolog İbrahimoğlu, anne adaylarının rahatlama metodlarını ise şöyle anlattı:

"Anne adayı evde kendi başına da relax hareketler yaparak rahatlayabilir. Akşamları ılık bir duş alın. Sonra bir fincan kuşburnu çayı için. Yere uzanın ve ayaklarınızın altına bir yastık koyun. Sonra 20 kere derin nefes alıp verin. Her nefes alışınızda 1 saniye bekleyin ve nefesinizi bırakın. Özellikle temiz havada derin nefes alıp vermek insanı rahatlatır. Ormanda temiz hava ve pozitif biyoenerji boldur. Bu nedenle anne adayı sık sık ormanda yürüyüşe çıkmalı ve derin nefes alıp vermelidir. Bu, anne adayını rahatlatarak içinin huzur ile dolmasını sağlayacaktır. Mum ışığına bakmak da insanı rahatlatır. Baş ağrısının çok yoğun olduğu zamanlarda ellerini şakaklarına dayayarak 1 dakika saat yönüne, 1 dakika boyunca ise tersine bastrak masaj yapmalı."
(ANKA)
Yayın tarihi: 21.02.2003
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.