Magazin

Sağlık şartlarına uyun

Sağlık şartlarına uyun

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvanların veteriner hekim kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirterek, kurban kesimlerinin, sağlık şartlarına ve kesim tekniğine uygun yapılması uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi çevre ve toplum sağlığını korumaya yönelik alınacak tedbirleri sıraladı.

Bakanlığın uyarısına göre, kurban satış ve kesim yerlerinin gerekli asgari teknik ve hijyenik şartları taşıması ve bu yerlerde içme ve kullanma suyu niteliğinde su ve gerekli tertibat bulundurulması gerekiyor.

Kurban satış yerleri dışında kurban satışı yapılmamasını isteyen bakanlığın, diğer uyarıları şöyle:

 • Kurban kesimlerini, sağlık şartlarına ve kesim tekniğine uygun gerçekleştirin.

 • Kurban satış yerlerinde satışa sunulan kurbanlık hayvanların veteriner hekimlerce muayene ve kontrollerini yaptırın, uygun olmayanların satışını engelleyin.

 • Meskun mahalde, umuma açık alanlarda can ve mal güvenliği açısından hayvan dolaştırmayın.

 • Kesim sırasında sağlığa zararlı olduğu tespit edilen hayvan etleri veya organları gıda olarak tüketmeyin.

 • Çocuk sağlığını koruyucu tedbirlere başvurun.

 • Kurbanlık hayvanların naklinde, derilerin ve sakatatın toplanması, nakli ve saklanmasında ilgili sağlık şartlarına uyun.

 • Kesim sonucu oluşacak boynuz, tırnak, bağırsak ve işkembe muhteviyatı gibi atıkları, koku, haşere ve çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde yok edin.

  KÖPEKLERİN ULAŞAMAYACAĞI YERE GÖMÜN
  Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların organ ve hastalıklı dokularının bilinçsizce çevreye atılmasının, köpeklerden insanlara bulaşan "kist hidatik" hastalığının ortaya çıkması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bakanlık, bu nedenle hastalıklı organ ve dokuların, köpeklerin ulaşamayacakları şekilde gömülmesini istedi.
  Yayın tarihi: 10.02.2003
 • 335
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.