Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sağırlık Türkiye'de genetik

Sağırlık Türkiye'de genetik

Ülkemizde çocukluk çağında başlayan işitme kayıplarında, genetik faktörlerin büyük rolü olduğu belirlendi. Uzmanlar "doğuştan sağır olan çocuklara erken teşhisle kulaklık takarak, vakit kaybetmeden konuşmayı öğretmek gerekir" diyor.

Türkiye'deki işitme kayıplarında genetik faktörlerin rolünü belirlemek amacıyla yapılan araştırmada, bugüne kadar çevresel sebepli oldukları söylenen ileri yaşta başlayan işitme kayıplarının büyük bir kısmının, genetik olduğu ortaya çıktı.

Ailede hiç hasta görülmese bile, genetik nedenlerle çocukta üst kuşaklardan gelen gizli kalmış genler tarafından oluşturulan işitme kaybının olabileceğini belirten Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilimdalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Sılan, "Genetik nedenli işitme kayıpları bazen doğumda değilde, doğumdan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. İşitme kaybının geç başlaması çevresel sebeplerle değil, genetik sebeplerle ortaya çıkıyor" diyor.

Erken teşhis çocuğu kurtarıyor
Sılan'a göre, çocukların doğuştan sağır olabilir ve sese karşı tepki göstermeyen çocukların mutlaka kulak muayenesinden geçirilmesi gerekiyor. Sılan: İşitme kaybının konuşma öncesi dönemde erken tespit edilmesi, son derece önemli. Bu çocuklar 1-2 yaşında kulaklık kullanmaya başlarlarsa, tamamen normal konuşabilen, normal okullarda eğitim gören çocuklar olabiliyorlar. Ancak, işitme kaybı geç farkedilir ve üzerinde durulmaz, gerekli olduğu halde işitme cihazı kullanılmazsa, o zaman normal eğitim görebilecek pek çok çocuğu, biz bu eğitim imkanından, sosyal imkanlardan, çevresiyle iletişim kurma imkanından mahrum bırakmış oluruz. Küçük yaşlarda ortaya çıkan duyma probleminin büyük kısmında, kulaklıkla işitme sağlanabilir. Sağırlığın erken farkedilmesi tedaviyi kolaylaştırır.
508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.