Magazin

Safranbolu evleri maketlerde yaşıyor

Safranbolu evleri maketlerde yaşıyor

Dünya miras kenti Karabük'ün tarihi ilçesi Safranboludaki tarihi konaklarla tarihi evler maketlerde yaşatılıyor. İlçede ev maketçiliği ile 20 aile geçimini sağlıyor.

Safranbolu'daki 'Eren Maketçilik'in sahibi İsmail Eren, tarihi konakların maketlerini yaparak bu konakları yaşattıklarını söyledi. Emekli olduktan sonra ailece maket işine başladığını belirten Eren, "Safranbolu'da restore edilmiş veya edilmeyi bekleyen tarihi konakların maketlerini yaparak gelen yerli ve yabancı turistlere satıyoruz. Böylece tarihi konakların maketleri sayesinde bu evleri dünya da tanımış oluyor. Türkiyenin çeşitli yerlerine toptan sattığımız gibi, Japonya, Kore, Hollanda ve Almanyaya ihracat yapıyoruz. Safranbolu'da bine yakın kişi bu ev maketçiliği sayesinde dolaylı yoldan da olsa ekmek yiyor" dedi.

Maket ev işi için 5 kişi olarak çalıştıkları, atölyelerini büyütüp seri üretim yapmayı planladığını belirten İsmail Eren, "Bu konuda yetkililerden de destek bekliyoruz. Kapadokyaya giden bir turist alçıdan yapılmış Göreme Peri Bacalarını alıyorsa, Safranboluya gelen bir turist de tarihi konak maketlerinden alıyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 29.10.2003
1098
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.