Magazin

Safa Önal Guinness'e girdi

Safa Önal Guinness'e girdi

Türk sinemasının emektar senaristlerinden Safa Önal'ın filme çekilmiş 395 senaryosu Guinness Rekorlar Kitabı tarafından bir dünya rekoru olarak tescil edildi.

Safa Önal, 53 yıl Türk sineması için hiç durmadan çalıştığını ifade ederek, "Ben sadece senaryo yazdım ve film çektim. Bir gün böyle bir rakama ulaşacağımı ve karşılığını da böyle göreceğimi bilmiyordum" dedi.

Önal heyecan içinde
İşini çok sevdiğini ve sabırla çalıştığını dile getiren Önal, çalışmalarının bir dünya rekoru olarak tescil edilmesini de heyecanla karşıladığını söyledi.

"Telif hakları savaşım sürecek"
Önal, uzun süredir telif hakları konusunda bir hak arama mücadelesi verdiğini de anımsatarak, "Artık 'Ananızın ak sütü kadar helal olan' telifin verilmemesi için direnç gösterenlerle uluslararası arenada, evrensel bir biçimde mücadele edeceğim. Bu sonuç beni daha da kuvvetlendirdi" diye konuştu.

Yeni bir kategori açıldı
Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi ve İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural da, Önal'ın 395 senaryosunun filme çekilmesinin bir dünya rekoru olarak tescil edildiğini belirterek, "Böylece Guinness tarafından yeni bir kategori açıldı' dedi.

Hindistan sineması rakipti
Kural, Önal'ın ön başvurusunun 18 Şubat, dosya başvurusunun da 31 Mayıs'ta Guinness'e yapıldığını hatırlatarak, "Rekor çok kısa bir sürede tescil edildi. Bu Türkiye adına çok sevindirici. Aslında biz Hindistan sinemasından korkmuştuk ama rekor Türkiye'ye geldi" diye konuştu.

Kural, tescil edilen bu rekorun Guinness'in web sitesine konulabileceğini ya da 2006 Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alabileceğini ancak bunun henüz belli olmadığını da ifade etti. Prof. Dr. Orhan Kural, 4 Ağustos Perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyerek, Safa Önal'a Guinness diplomasını takdim edecek.
Yayın tarihi: 02.08.2005
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.