Magazin

Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri dağıtıldı

Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri dağıtıldı

''8. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri'' törenle sahiplerine verildi. Beşiktaş Kültür Merkezi'nde düzenlenen geceye katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sadri Alışık'ı saygıyla andığını belirterek, ''Türk sinemasında jön olmadan star olmanın ilk örneğidir Alışık. Sanatçıların böyle bir gecede bir arada olmaları beni son derece mutlu etti. Bu birlik ve beraberlik yaygınlaşmalı'' dedi.

Baykal, Alışık'ın birçok filmini izlediğini kaydederek, ''Onun ortaya koyduğu tipler, Türk halkının sevdiği tiplerdi. Kent yaşamının bıçkın insan tipini geliştirmişti'' diye konuştu.

Müjdat Gezen, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Kerem Alışık'ın sunuculuk yaptığı törende, sinema dalında ''En İyi Oyuncu'' ödülüne, ''9'' adlı filmdeki rolüyle Serra Yılmaz, ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülüne de aynı filmdeki rolü ile Ali Poyrazoğlu değer görüldü.

''Gönlümdeki Köşk Olmasa'' adlı filmdeki rolüyle Tomris İnceer ''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu'' ödülünün, ''Kolay Para'' filmindeki performansıyla da Peker Açıkalın ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' ödülünün sahibi oldu.

''Umut Veren Kadın Oyuncu'' ödülü, ''Sır Çocukları'' filmindeki oyunuyla Özgü Namal'a, ''Umut Veren Erkek Oyuncu'' ödülü ise ''Rus Gelin'' filmi ile Murat Akkoyunlu'ya verildi. Gecede, Orhan Aksoy ve Sevda Ferdağ'a da ''Onur Ödülü'' sunuldu.

TİYATRO DALI
Tiyatro dalında, ''Ölümüne Suçlu'' adlı oyunla Arsen Gürzap ve Ayda Aksel ''En İyi Kadın Oyuncu'' ödülüne değer görülürken, ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülü de ''Ayaktakımı Arasında'' adlı oyunla Engin Cezzar'a verildi. Bu dalda ''Onur Ödülü'' ise Gencay Gürün'e sunuldu.

Sanatçı Sezen Aksu'nun mini konser verdiği geceye, Sadri Alışık'ıneşi Çolpan İlhan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, Halit Kıvanç'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
(ANKA)
Yayın tarihi: 16.04.2003
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.