Magazin

Sadece inancımın tabelası değişti

Sadece inancımın tabelası değişti

Yunanlı aktör Yorgos Seitaridi ile evlenerek dinini değiştiren manken Tuğçe Kazaz, 5.5 ay aradan sonra Türkiye'ye geldi ve ilk kez Hürriyet'e konuştu.

Tuğçe Kazaz sağda

Hıristiyan olduğu için ailesinin ve çeşitli kesimlerin tepkisini çeken Kazaz, 'Aşk, evlilik, Allah'ın kutsamasıdır. Bu yüzden dini nikah istediğimiz için birimizin bu değişimi yaşaması gerekiyordu. Yunanistan'da bir hayat kuracağımız için de ben dinimi değiştirdim. Sadece inancımın tabelası değişti, hepsi bu' dedi.

Bu evlilik için ailenden izin aldın mı?
Biz, ailemle konuştuk. Tabii ki danıştık. Başıma buyruk hareket ettiğim doğru değil. Onların ne dediklerini önemsedik. Onların fikirleri de önemliydi ama bu bizim hayatımız hakkında bir karardı.

Herkes, neden din değiştirme ihtiyacı hissettiğini merak ediyor. Yorgos'un ve ailesinin böyle bir isteği, baskısı olduğu iddia edildi...
Yorgos ya da ailesi kafama silah dayamadı. Hepsi yalan. Bu tamamen bana kalmış bir şeydi. Kimse, kimseye bu konuda baskı yapamaz. Bana da yapılmadı. Evlilik, bizim için biraz önce de dediğim gibi Allah'ın bir kutsamasıdır. Biz de onu yapmak istedik.

Dinini değiştirmeden de evlenebilirdin...
Dininizi değiştirmezsen, dini nikah yapamıyorsun. İlişkimiz için Allah'ın kutsamasını almak istedik. Yani bizim için evlilik, aşk demek. Aşk da Allah'tan gelen bir güç. Bunu yapmamız için, aynı binaya girmemiz için de bir şekilde birimizin değişmesi gerekiyordu.

Yorgos Seitaridi: Ben ülkemde bir aktörüm. Mesleğimi yapmak için Yunanca'ya ihtiyacım var. Başka bir ülkede bunu yapamam. Hayatımızın Yunanistan'da geçmesi üzerine böyle bir karar verdik. Hayatımızı Türkiye'de kurmaya karar verseydik, o zaman ben Müslüman olurdum. Ama biz Yunanistan'da yaşayacağız, madem bir din nikahı istiyoruz, bunun için de sadece bir yolumuz vardı, o da Tuğçe'nin dinini değiştirmesi. Aslında dinini ya da inancını değiştirmedi o. Sadece inancına olan tabelasını ve ismini değiştirdi. Müslümanlar da, Hıristiyanlar da bir Allah'a inanıyor.

Tuğçe Kazaz: Evet Yorgos çok güzel açıkladı. Benim sadece inancımın tabelası değişti.

Böyle bir kararı vermeden önce, Türkiye'de bir din görevlisine hiç danıştın mı Tuğçe?
Yunanistan'da ve bir kilisede evlenmeye karar verdiğimiz dönemde beraber Türkiye'ye geldik. Geldiğimizde bir hocaya gittik. Ben bu hocadan hep duasını alırdım. Yorgos'a da bundan çok söz ettim. Üzerimizdeki kötü gözler için önce bir dua okudu. Sonra beraber kurşun döktürdük. Evliliğimiz için ilk aldığımız kutsama, dua, Müslüman bir kadındandı yani. Ve bu hoca bizi bu anlamda bilgilendirdi. Hem de büyük bir mutlulukla kutsamasını verdi.

HIRİSTİYAN'A AŞIK OLMANIN NESİ YANLIŞ
Çok eleştirildin... Eleştiriler arasında 'Misyonerliğe soyundu' gibi ifadeler de yer aldı...
Kimin ne yazdığı, söylediği beni ilgilendirmiyor. Doğru olan benim, bizim söylediğimizdir. Herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Ben sadece bir Türk, bir Yunan gibi sıradan biriyim. Bir Hıristiyan'a aşık olmamın nesi yanlış anlamıyorum.

'Bu ülkeye nasıl dönecek' gibi eleştirilere de hedef oldun. Şimdi Gizia çekimleri için geldin, buradasın, tedirgin misin, korkuyor musun?
Bu korku değil ama bir huzursuzluğum var. Çünkü basın insanlar hakkında bir imaj yaratabilir. Ama ben inanıyorum ki her iki ülke insanı da bizim aşkımızı, içlerinde taşıyor.

Din değiştirmen ailen ile aranda ciddi sorun yarattı mı, sana kırgınlar, kızgınlar mı?
Annem ile görüşüyorum, telefonlaşıyoruz. Ancak ne zaman bu sorunu bir aile olarak çözümlersek, o zaman bu soruya cevap veririm. Çünkü bu konu ile ilgili elimizde şu an bir doğru yok. Dolayısıyla bir açıklama yapmam da doğru olmaz.

Peki bu evliliğin, bu kadar tartışma yaratacak boyutlara geleceğini tahmin ediyor muydun?
Yorgos Seitaridi: Ben Yunanistan'daki şöhretleri bile bilmem. Dolayısıyla Tuğçe'nin şöhretini nasıl bilebilirim ki? Benim için Tuğçe, Tuğçe. İlk kez Türkiye'ye geldiğim zaman olayların boyutunun farkına vardım. Onun bu kadar meşhur olduğundan haberim yoktu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 04.12.2005
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.