Magazin

Sadakatsizlik genlerde gizli

Sadakatsizlik genlerde gizli

Bilimadamları kadınların sevgilileri ya da kocaları olmalarına rağmen aldatma konusunda baştan çıkmalarının 'içgüdüsel' nedenlere bağlıyor. Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar ayın belli günlerinde cinsel tercihlerini kendi genlerine daha uyumlu olan başka 'partner'lardan yana kullanıyorlar.

BBC'nin "İnsan İçgüdüsü" adlı belgeselinde yayınlanacak araştırmanın sonuçlarında, insanların cinsel içgüdülerinin çok güçlü olduğu, bazı kadınların tercihlerinin özellikle yumurtlama dönemlerinde dikkat çekici biçimde değiştiği belirtiliyor. Bu içgüdüsel davranışa göre, kadının eşi, çocuk yetiştirmek ve kendisine destek olmak için daha iyi bir tercih olsa da, başka bir erkekte daha sağlıklı, daha güçlü çocukların doğmasına yarayacak genler bulunabiliyor.

Çarpıcı örnek
Bunun en çarpıcı örneği örneği ABD'de yaşandı. Texas'ın Big Spring kentinde, tren makinisti olan Morgan Wise en küçük oğluna, bir akciğer kanseri türü olan sistik fibrioz teşhisi konmasıyla gerçeği öğrendi. Sistik fibrioz hastası bir çocuğun dünyaya gelmesi için hem annede hem de babadan aynı genden bulunması gerekiyordu. Wise'ın test sonuçları ise negatif çıktı. Ancak olanlar bununla da kalmadı. Olayın ardından yapılan DNA testleri sonucunda Wise'ın üç çocuğundan hiçbirinin kendisinden olmadığı ortaya çıktı.

İstisnai bir olay değil
Araştırmacılar bunun kesinlikle istisnai bir olay sayılamayacağını belirtiyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre, Amerika'da her on çocuktan birinin, kendisinin öz babası olmadığından habersiz olan erkeklerce yetiştirildiği ortaya çıktı.

İçgüdüsel davranışlar
Stirling Üniversitesi'nde yapılan başka bir araştırmada da bazı kadınların, doğurgan oldukları dönemde, gözlerinin dışarıda olmasına yol açan bir içgüdünün varlığı tespit edildi. Gönüllü kadınlardan oluşan iki denek grubundan biri yumurtlama döneminde, diğeri de adet döngülerinin başka bir noktasında deneye tabi tutuldu.

Her iki gruba da bilgisayarda daha fazla ya da daha az erkeksi olacak şekilde, elektronik olarak ayarlayabilecekleri bir erkek resmi verildi. Yumurtlama döneminde olmayan grup biraz daha kadınsı özelliklere sahip bir erkeği tercih ederken, diğer grup son derece erkeksi özellikler istiyordu.

Bilim adamları bunun içgüdüye bağlı olduğunu dile getiriyorlar. Yumurtlama dönemindeki kadınların tercih ettiği son derece erkeksi görünüm, daha güçlü ve sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmeye yarayacak, daha iyi bir gen dizilimine işaret ediyor olabilir.

(e-kolay)
Yayın tarihi: 30.10.2002
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.