Magazin

Saçlarınızı şifalı bitkilerle boyayın

Saçlarınızı şifalı bitkilerle boyayın

Çeşitli hastalıkların tedavisi için ilaç olarak kullanılan ve boyar maddeler içeren bazı bitkilerin, özellikle kadınlar tarafından doğal saç boyası olarak kullanıldığı bildirildi.

Akdamar Şifalı Bitkiler Merkezi sahibi Nuri Akdamar, kimyasal maddeler kullanılarak üretilen saç boyalarının bir takım yan etkileri olabileceğini, bu nedenle kadınların boyar özelliği bulunan şifalı bitkileri saç boyası olarak kullandıklarını söyledi.

Bu bitkilerin hiçbir yan etkisi olmadığını öne süren Akdamar, "Örneğin, iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve bağırsak gazları giderici etkisi bulunan ada çayı ve kekik ile dolaşım sistemini düzenleyici ve zihin açıcı etkisi bulunan biberiye saçları siyahlaştırır.

Bunun yanında spazm çözücü, gaz giderici, iltihap önleyici ve ülsere karşı etkili olan papatya saçları sarıya, kuvvet verici, iştah acıcı, kan şekerini düşürücü etkisi bulunan ceviz, saçları koyu kahverengiye, kadife çiçeği ve kına da kızıla boyar" diye konuştu.

Akdamar, ısırganotu, biberiye ve atkuyruğu bitkilerinin de saçların uzamasını sağladığını, bu bitkilerin ılık sularıyla ıslatılacak havlunun başa sarılarak 5-10 dakika bekletilmesi halinde çok daha iyi sonuç alınabileceğini iddia etti.
(aa)
Yayın tarihi: 28.09.2002
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.