Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Saçınızın değerini bilin

Saçınızın değerini bilin

ABD'de 8 bin vericisi bulunan bir firma tarafından yapılan protez saçın bir teli, ortalama 7.5 dolara mal oluyor.

Uluslararası bir sağlık kuruluşunun Kayseri Şubesi Protez Saç Uzmanı Erkan Güven, merkezi ABD'de olan firmalarının 15 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve 4 kentte şubeleri bulunduğunu söyledi.

Protez saçın cerrahi yöntemle yapılan saç ekmeye oranla çok daha sağlıklı olduğuna işaret eden Güven, şunları anlattı: "Bize özellikle 24-40 yaş arasındaki tarama özürlüler başvuruyor. Öncelikle saçı dökülen alanın kalıbı ile birlikte, 2 yandan, 1 arkadan örnek saç teli alarak ABD'deki merkezimize gönderiyoruz. Buradaki saç bankasında gönüllü 8 bin vericimiz var. Bizim gönderdiğimiz örnekler ile buradaki vericilerin saç dokuları karşılaştırılıyor ve uygun yapıda olanlardan kesilerek alınan saçlarla, protez saç yapılıyor. Birkaç milimetrelik ince bir zar üzerine işlenen saç tellerinin ağırlığı yaklaşık 50 grama ulaşıyor. Hava ve su geçirme özelliği bulunan bu zar tabaka zamanla deriyle kaynaşıyor ve gerçeğinden ayırt edilemiyor. İstendiğinde de çıkarılabiliyor."

Protez saç telinin yaklaşık 80 kiloluk bir güce karşı koyabileceğini ve kopmayacağını belirten Güven, böyle bir saça sahip olanları rahatlıkla denize girebileceğini, duş alabileceğini ve saçınıistediği yöne tarayabileceğini kaydetti. Güven, protez saçın fiyatının kapladığı alana göre hesaplandığına işaret ederek, "İnsanın sadece başının üst kısmında 150-200 bin doğal saç teli bulunur. Protez saçta ise 1 santimetre kareye ortalama 4 saç teli monte ediliyor. Yani her saç teli ortalama 7.5 dolara mal olur. Yaşlıların fiziki görünümüne uygun olması için çok sık teli bulunan protez saç yapılmıyor" dedi. Saç dökülmesinin özellikle gençlerde psikolojik sorunlara neden olduğunu ifade eden Güven, yaptıkları bir araştırmaya göre de Türkiye nüfusunun yüzde 27´sinin saç problemi olduğunu öne sürdü.
(AA)
323
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.