Magazin

Saç dökülmesine bitkisel çözümler mi?

Saç dökülmesine bitkisel çözümler mi?

Pek çok erkeğin kabusu olan saç dökülmesi tıbbi yöntemlerle durdurulabiliyor. Ancak büyük çoğunluk bitkisel ve kozmetik ürünlerle soruna çare arıyor.

Uluslararası araştırma kuruluşu Taylor Nelson Sofres Piar'ın Türkiye'de ve erkek toplam 2 binin üzerinde kişiyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre, saçı dökülen erkekler en çok şampuanları çare görüyor. Tercih sıralamasında sarmısak suyu ve kükürtlü sabun da ön planda yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 12'si tercihini şampuandan yana kullanıyor.

Alternatif çözümler
Saç dökülmesinin önlenmesi için masaj yaptırmak, sık yıkamak, sürekli şampuan değiştirmek, saçı kısa kestirmek gibi metotlar da başvurulan yollar arasında. Uzmanlar ise bu tür çözümlerin saçı geçici olarak sağlıklı gösterdiğini, ancak dökülmeyi durdurmaya yeterli olmadığını belirtiyor.

Zaman kaybediyorlar
Konuyla ilgili görüş belirten İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Oğuz, hekime başvurarak ilaçla tedavi olmak yerine, bu tür çözüm yolları arayan hastaların zaman kaybettiklerini ifade etti. Prof. Dr. Oğuz, saç dökülmesinden şikayetçi olan erkeklerin bir an önce tıbbi çözümlere yönelip, tedaviye başlayarak, sorunu durdurabileceklerini söyledi.
Yayın tarihi: 06.12.2003
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.