Magazin

Saç boyasına kanser incelemesi

Saç boyasına kanser incelemesi

Avrupa Komisyonu'nun kozmetikler üzerinde bilimsel araştırmalar yapan komitesinin, saç boyalarının kansere yol açtığı iddialarını incelemeye aldığı ve saç boyası üreticilerini, ürünlerinin güvenli olduğuna dair yeterli delili ortaya koymamakla suçladığı bildirildi.

The Independent gazetesinin haberinde, komitenin şu ana kadar kalıcı saç boyalarında kullanılan iki kimyasal üzerinde araştırma yaptığı ve saç boyası üreticilerinin sağladığı bilgilerin, bu boyaların risk hesaplamalarının yapılmasına yetmeyeceğine karar verdiği kaydedildi.

Soruşturmanın halen boyalarda bulunan "para-phenylenediamine" ve "tetrahydro-6-nitroquinoxaline" maddeleri üzerinde yürütüldüğü belirtilen haberde, saç boyalarının bir grup bilim adamı tarafından mesane kanserleriyle ilişkilendirildiği, ana karnındaki bebeklere zarar verebileceğinden kuşkulanıldığı ve artrid hastalığının da nedenleri arasında görüldüğü hatırlatıldı.

İncelemeyi yapan komitenin başkanı, Londra'daki St. Thomas hastanesi doktorlarından Ian White, şüpheli kimyasallar içeren boyaların 40 yıldır kullanılmakta olduğunu, bu nedenle ''telaşa kapılmayı gerektiren bir durum bulunmadığını'' söyledi.
Yayın tarihi: 17.04.2002
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.