Magazin

Sabah şekerlemesi uykunun düşmanı

Sabah şekerlemesi uykunun düşmanı

Genellikle sabah uyandıktan sonra kısa süreli uyumanın gün boyu verimi düşürdüğü, bir sonraki gecenin uykusunu bozduğu ve uzun dönemde kronik uykusuzluğa yol açtığı bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Uyku Araştırma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç.Dr. Murat Aksu, sağlıklı uyku için, rem ve nonrem dönemi olarak adlandırdıkları, beyindeki faaliyetlerin, belli sıra ve zaman aralıkları içinde olması gerektiğini belirtti.

Sabah uyandıktan sonra veya gündüz kısa aralıklarla uyuma halinde, uykudaki dönemlerin tamamlanamayacağını söyleyen Doç.Dr. Aksu, "Sabah uyandıktan sonra biraz daha uyuma isteği ile birçok kişinin yaptığı uyku şekerlemeleri, fayda yerine zarar getirir. Kısa uykularda uyku siklüsü tamamlanamadığı için gün boyu verim düşer, gece uykusundan da çalındığı için bir sonraki gecenin uykusu da bozulur. Devam eden şekerlemeler, uzun vadede kronik uykusuzluğa yol açar" diye konuştu.

Sağlıklı uyku için gece yatma ve kalkma saatlerinin belirlenmesi gerektiğini söyleyen Dr. Aksu, şunları söyledi: "Belirlenen yatma ve kalkma saatinden en fazla yarım saat sarkma olmalı. Gece ne kadar kötü geçerse geçsin, mutlaka belirlediğiniz saatte kalkmalısınız. Şekerleme yapılırsa, uyku düzeni altüst olur. Uyku bozukluğu şikayetinin yüzde 70'i uyku hijyenine uyulmadığı için görülüyor. Yatma-kalkma saatleri belirlenerek, uyku hijyenine uyulduğunda tüm sorunlar biter."
(DHA)
Yayın tarihi: 11.01.2003
487
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.