Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Saatte 203 gebelik

Saatte 203 gebelik

Türkiye önlenebilir anne-çocuk ölümlerine savaş açtı. Her bir saatte 203 kadın gebe kalıyor, 157'si bebeğini kucağına alıyor.

Sağlık Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Genel Müdürü Rifat Köse, anne ve çocukların önlenebilir nedenlerle kaybedildiğini belirterek, sadece akraba evliliklerinin çocuk ölümlerini neredeyse iki katına çıkardığını söyledi.

AÇSAP tarafından yürütülen 'Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Ulusal Stratejiler ve Eylem Planı'nın tanıtım toplantısında konuşan Köse, Türkiye'de her bir saatte 203 kadının gebe kaldığını, bunlardan 157'sinin canlı doğum gerçekleştirdiğini anlattı.

Türkiye'de her 15 dakikada bir bebeğin hayatını kaybettiğine işaret eden Köse, "Önlenebilir nedenlerle anne ve çocuklarımızı kaybediyoruz. Anne ölümlerini 2010 yılına kadar yüz binde 20'nin altına düşürmeyi hedefliyoruz. Bebeklere altı ay sadece anne sütü vererek, bebek ölümlerini yüzde 16 azaltabiliriz" dedi.

Köse'nin verdiği bilgilere göre Türkiye'de kadınların yüzde 24'ü iki yıldan daha az aralıkla anne oluyor. Modern doğum kontrol yöntemi kullanma oranı yüzde 43 düzeyinde. Kadınların yüzde 81'i anne sağlığı hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yüzde 17'si sağlık personeli yardımı almadan kendi kendine doğum yapıyor. Kanama, enfeksiyon ve düşük gibi nedenlerin yol açtığı anne ölümlerinin yüzde 52'si aslında önlenebilir.
(Radikal)
326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.