Magazin

Rusya'da kamuda biraya yasak geliyor

Rusya'da kamuda biraya yasak geliyor

Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, kamuya açık yerlerde bira içilmesini yasaklamaya hazırlanıyor.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, parlamentonun alt komisyonlarından geçen tasarıyla özellikle 18 yaşından küçükleri alkolden uzak tutmak amaçlanırken, sokaklarda, stadyumlarda, parklarda, kamu taşıma araçlarında ve diğer kamu alanlarında bira içilmesi yasaklanacak.

Bira sektörün darbe
Rusya Bira Üreticileri Birliği Başkanı Vaçeslav Mamontov, böyle bir kısıtlamanın yüzde 7-8 oranında büyümeyi hedefleyen Rus bira sektörüne yönelik "son baskılar" olduğunu söyledi. Bu yıl yürürlüğe giren 07:00-22:00 saatleri arasında bira reklamı yasağının, reklam sayısını 3'te 1 oranında azalttığını belirten gazete, bira reklamlarında insan ve havyan kullanılmasını yasaklayan yasanın da gelecek yıldan itibaren yürürlüğe gireceğine dikkat çekti.

Bira üreticileri, sektöre getirilen yasakların bira şirketlerinin spor kulüplerine sponsorluğunu da tehlikeye atacağını belirterek, Rus bira piyasasının en büyük isimlerinden Baltika'nın Şampiyonlar Ligi'ndeki sponsorluğuna işaret ediyor.

Olumsuz etkiler
Rusya'daki bira piyasasının önemli isimlerinden ve Rus milli takımının sponsoru olan Efes Grubu'nun Rusya Genel Müdür Yardımcısı Tuğrul Ağırbaş, bir süre önce yaptığı açıklamada, bira reklamlarına yönelik getirilen yasağın, piyasaya yeni giren ve markalaşmaya çalışan firmalar için olumsuz etkisi olacağını söylemişti.

Global bira pazarında en büyükler arasında yer alan, bu yıl ABD, Çin ve Almanya'nın ardından dördüncü sıraya yükselmesi beklenen Rusya'da, dünyanın en büyük 5 bira üreticisi faaliyet gösteriyor.
Yayın tarihi: 15.09.2004
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.