Magazin

Rus votkasının 500. yıldönümü

Rus votkasının 500. yıldönümü

En az kar ve buz kadar Rusya'nın bir parçası olan votka, 500. yıldönümünü kutladı. İstatistiklere göre bir Rus vatandaşı, ortalama olarak her iki günde bir şişe votka tüketiyor.

Votkanın bütün Rus halkını esir aldığı yolunda tepkiler gelse de Sibiryalı işadamı Robert Palltaler, votkanın kendilerine güç verdiğini ve eksi 50 derece civarındaki sıcaklıkta onsuz yaşanamayacağını belirtiyor.

Rusya'nın votkayla ilişkisi, Doğu Avrupalı prensler ve Asyalı kralların bölge için verdiği mücadelelere dayanıyor. Bir efsaneye göre Prens Vlademir, bin yıl önce İslamiyet ve Hıristiyanlık arasında seçim yapmak zorunda kalmış ve halkının içki içmesinin engellenmemesi için Hıristiyanlığı seçmiş. Eleştirmenler, Rus liderlerinin çoğunun içki yüzünden birçok hataya düştüğünü belirtiyor. Leonid Brejnev, bir Amerika ziyareti sırasında dönemin Amerika Başkanı Richard Nixon ile yaptığı görüşmede içkili olmasından dolayı önemli bir konu hakkında konuşmayı unutmuştu.
Yayın tarihi: 03.08.2003
354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.