Magazin

Rus öğrenciden oryantal dersleri

Rus öğrenciden oryantal dersleri

Rusya'daki Maksim Gorki Üniversitesi'nde coğrafya okuyan 20 yaşındaki Svetlana Melnikova'nın hayatı, Türkiye'de tanıştığı oryantal dansla değişti.

Rusya'da dört yıl özel ders alarak oryantal okulu açan Svetlana, şimdi de İstanbul'da ders veriyor.

Yaşadığı Ural Perm şehrinde, yedi yaşından itibaren yerel halk dansları öğrenen Svetlana, 13 yaşında Türkiye'deki yaz tatilinde tanıştığı oryantal dansa hayran kaldı.

Svetlana, dört yıl eğitim aldı. Üç yıl önce ülkesinde açtığı oryantal okulunda yüzlerce kişiye bu dansı öğretti. Svetlana, şimdi Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği'nin davetiyle İstanbul'da. Türkiye'de yaşayan Ruslara ve Türk öğrencilere oryantal öğretiyor. Öğrencileri arasında erkekler de var.

Bir Rus'un oryantal öğretmesinin çok ilgi çektiğini belirten Svetlana, "Türkler çok ilgili. Rus bir hocanın İstanbul'da ders verdiğini duyanlar bize katılmak için can atıyor" diyor. Svetlana'nın gelecek planında öncelikle üniversite eğitimini tamamlamak var. Ama sonra dansla daha da çok ilgilenmeyi düşünüyor.

İLK ÖĞRENCİ DERNEK BAŞKANI
Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği Başkanı Rimma Rizayeva, Svetlana'nın ilk öğrencisi. Taksim'de bulunan dernek merkezindeki kurslara katılarak stresini attığını söyleyen Rizayeva, fazla kilolarından da dans ederek kurtulduğunu belirtiyor.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 18.04.2006
472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.