Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Rus milyarder kızlarının baba parasıyla yükselişi

Rus milyarder kızlarının baba parasıyla yükselişi

Multimilyarder Rus işadamlarının kızları, baba parasıyla ülkede modadan televizyona, spordan müziğe her alanda ağırlıklarını hissettirmeye başladı.

Bu akımın en son örneği, serveti 700 milyon dolara ulaşan işadamı Sergei Plastinin'in 15 yaşındaki modacı kızı Kira Plastinina'nın, Paris Hilton gibi ünlülerin katıldığı bir defile düzenlemesiydi.

İngiliz Daily Mail Gazetesi'ne göre multimilyarder Rus işadamlarının kızları, babalarının paralarıyla eğlence ve spor dünyasına adım atarak egolarını tatmin ediyor. Bu akımın en son örneği, serveti 700 milyon dolara ulaşan işadamı Sergei Plastinin'in 15 yaşındaki modacı kızı Kira Plastinina'nın geçen hafta, Paris Hilton gibi ünlülerin katıldığı bir defile düzenlemesiydi.

BÜYÜK PARANIN GÜCÜ
Gazete, Kira Plastinina gibi milyoner kızlarının yönettiği paranın Paris Hilton'u bir gece için Moskova'daki moda defilesine getirebilecek kadar büyük olduğunu yazdı. Baba Plastinin'in kızının defilesi sükse yapsın diye Paris Hilton'a 2 milyon dolar ödediği söyleniyor. Rusya'da her dört kişiden birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını hatırlatan gazete, "Sıradan Ruslar, oligarkların kızlarını, 1917 Bolşevik Devrimi'ni tetikleyen Çarlık Rusyası'nın şımarık aristokrat kızlarına benzetiyor" diye yazdı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, özellikle de Boris Yeltsin döneminde çok zengin olan Rus işadamlarına "Rus oligarklar" adı veriliyor. Kavram, zenginliğin yanı sıra elde edilen servetin "karanlık ve tartışmalı" olduğunu da ifade ediyor.

Rusya'nın Paris Hilton'u
Daily Mail gazetesine göre babalarının parasıyla sanatçı ya da sporcu kimliği kazanmaya çalışan "Bratski Devrimi"nin kahramanları arasında şu isimler yer alıyor:

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı milyarder Anatoly Sobchak'ın 25 yaşındaki kızı Kseniya Sobchak, televizyonda bir reality şovun sunuculuğunu yapıyor. Kseniya, Moskova'nın Paris Hilton'u olarak tanınıyor.

Forbes Dergisi'nin dünyanın en zengin Rusları arasında gösterdiği işadamı Ralif Safin'in pop star kızı Alsou Safina (24) ise, "Rus Britneyi" olarak anılıyor.

Rus Cosmopolitan'ın sahibi Vladimir Potanin'ın kızı Anastasia Potanina da (23) spor menajeri. Baba Potanin 7 milyar dolarla dünyanın en zengin 38. kişisi.
(Hürriyet)
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.