Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Rus kozmonot uzayda evlenecek

Rus kozmonot uzayda evlenecek

Geçtiğimiz ay uzayda evlenmesine yetkililerce izin verilmeyen Rus kozmonot Yuri Malenchenko bu konudaki ısrarından vazgeçmeyince, Ağustos için nikah tarihi kopartmayı başardı.

Amerikan vatandaşı olan 26 yaşındaki Rus asıllı nişanlısı Ekaterina Dimitriyev ile geçen ay evlenmeyi planlayan kozmonot, Rus uzay yetkililerinin "İstasyondan gel, yeryüzünde evlen" direktiflerine rağmen uzay nikahında ısrar etti.

Uzay İstasyonu'nda görev yapan 41 yaşındaki kozmonot uzayda yapacağı evlilik için sonunda tüm teknik ve yasal engelleri aşmanın yanı sıra patronlarının onayını da almayı başardı ve nikah tarihini 10 Ağustos olarak belirledi.

Malenşenko ve gelin adayı Dimitriyev Amerika'da yaklaşık bir yıldır birlikteydi. Ancak görevi gereği şu anda uzayda bulunan Malenşenko nikahta kendisi adına imza atması için Amerikalı bir avukata vekalet verdi. Taraflardan birinin katılmayacağı düğün töreni için yasal izin de alındı.

Kozmonotun Pasifik Okyanusu üzerinde yaklaşık 385 kilometre yükseklikten telefonla katılacağı nikah töreni Houston'daki Amerikan uzay merkezinde yapılacak ve bu şimdiye kadar gerçekleşen uzay bağlantılı ilk evlilik olacak.
(Hürriyet)
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.