Magazin

Rus BBG'sinin ödülü uzay yolculuğu

Rus BBG'sinin ödülü uzay yolculuğu

Rusya'da yayın yapan Kanal 1, yeni düzenlediği yarışmanın ödülünü ''uzay yolculuğu'' olarak belirledi. ''Biri Bizi Gözetliyor'' (BBG) formatında düzenlenen yarışmayı kazanan kişi, önümüzdeki yılın sonlarına doğru Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderilecek.

Kanal 1, bu amaçla Rus uzay ajansı ''Rosaviakosmos'' ile iki yıldır sürdürdüğü pazarlıkta anlaşmaya vardı. Yarışmacının uzaya götürülmesi karşılığında TV kanalının Rosaviakosmos'a ne kadar ücret ödeyeceği açıklanmadı. Ancak Kanal 1'in kaporo olarak Rosaviakosmos'a 2 milyon dolar ödediği belirtiliyor.

Kanal 1, yarışmaya tüm dünyadan katılımcı bekliyor. Yaş sınırı konulmayan yarışmacılardan sadece sağlıklı olmaları ve İngilizce bilmeleri isteniyor. Yarışma sırasında, yarışmacılara kozmonot eğitimi verilecek. Yarışmayı izleyen halk, en başarısızları eleyecek ve sonunda bir kişi uzaya gitmeye hak kazanacak.

Para sıkıntısı çeken Rosaviakosmos, şimdiye kadar UUİ'ye iki uzay turisti götürdü. Amerikalı milyoner işadamı Dennis Tito ile Güney Afrikalı Mark Shuttleworth uzay turisti olabilmek için 20'şer milyon dolar ödemişlerdi.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 15.11.2002
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.