Magazin

Ruhsal hastalıklara sanatsal tedavi

Ruhsal hastalıklara sanatsal tedavi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, ruhsal hastalıkların tedavisinde resim, müzik gibi sanatsal faaliyetleri kullanıyor. Yüzyıllardır kullanılan bu yöntemi etkin olarak uygulayan Üniversite, bu yolla hastalığın tekrarının da önüne geçiyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kumbasar, Mozart, Beethoven, Van Gogh gibi ünlü müzisyen ve ressamların en büyük eserlerini ruhsal sıkıntı içinde oldukları dönemde verdiklerini belirtirken, ruhsal sıkıntı içinde bulunanların sanata yönlendirilmesiyle hem güzel eserlerin ortaya çıktığını hem de ruhsal hastalıkların tedavi edilebildiğini kaydetti.

Psikiyatrik tedavilerde, psikoterapi, farmakoterapi, grup terapisi, aile terapilerinin yanı sıra resim, müzik ağırlıklı olmak üzere sanatsal terapilerin uygulandığını belirten Kumbasar, bunun Türkiye'de bazı kliniklerde zaman zaman uygulandığını ancak üzerine çok düşülmediğini belirtti. Hastayı sanata yönlendirerek, sanatsal yaratıcılığını ortaya çıkararak ruhsal sıkıntıdan kurtulmasının sağlandığını ve ortalama yüzde 80 oranında başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyen Kumbasar, özellikle depresyon, alkol bağımlılığı, şizofreni gibi kronik hastalıkların tedavisinde bu yola başvurulduğunu bildirdi.

Sanata yönlendirmenin en önemli noktasının kişiyi aratıcılığa itmek ve kafasını yarattığı eser ile meşgul etmek olduğunu bildiren Kumbasar, "Kişinin kendini göstermesi, zihnindeki çatışmaları resme, müzik notalarına dökmesi açısından bu yöntem önemli ve başarılı sonuçlar veriyor" dedi.

HASTALIĞIN TEKRARINI ÖNLÜYOR
Hastanın ruhsal bunalımını atlatmasına yardımcı olan sanatsal etkinliğin aynı zamanda hastalığın nüksetmesi ve tekrarını önlemede büyük katkısının olduğunu ifade eden Kumbasar, "Bu uğraş hastanın yaşamına ayrı bir uğraş ve anlam katmada da önemli" dedi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 09.11.2002
510
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.