Magazin

RTÜK: Reklamlar sağlık sorunlarına sebep oluyor

RTÜK: Reklamlar sağlık sorunlarına sebep oluyor

RTÜK Uzmanı Nergis Akıncı, reklamların biçimlendirdiği tüketim alışkanlıkları sonucu, üçüncü dünya ülkelerinin sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını savundu.

RTÜK Uzmanı Nergis Akıncı RTÜK Dergisi'nde yayınlanan yazısında, Batı tüketim alışkanlıklarından olan cips, corn flakes, hamburger gibi yiyeceklerin reklam yoluyla özendirilmesinin üçüncü dünya ülkelerinde beslenme alışkanlıklarını yok ettiğini belirtti.

Mısırın anavatanı olan Meksika'nın bile mısır ithal eder duruma geldiğini söyleyen Akıncı, dünyanın en önemli portakal üreticilerinden biri olan Brezilya'da da "Fanta Orange" tüketiminin birinci sıraya yükseldiği ve nüfusun büyük çoğunluğunda "C" vitamini eksikliği görülmeye başladığını kaydetti.

REKLAMLAR MARKA BAĞIMLISI YAPIYOR
Akıncı, belli bir mala sahip olmanın, bir toplumsal norm haline geldiğini belirtti. "Böylelikle o mala sahip olmayan bireyler, bir yoksunluk ve ötekilerden farklı olma duygusuna kapılmaktadırlar" diyen Akıncı, bireylerde reklam yoluyla oluşturulan talebin, satın alma gücünü aşan boyutlara ulaştığını dile getirdi.

Marka ve imajlar aracılığıyla tüketimin idealleştirildiğini kaydeden Akıncı, ihtiyaç kavramının amacından uzaklaştırıldığını ifade etti. Akıncı, reklamların yalnızca bir ticari faaliyet olarak kalmadığını, bir marka bağımlılığı oluşturmayı hedeflediğini de belirtti.

Akıncı, elle çamaşır yıkayan bir kadının ardından otomatik makinesi olan ve çamaşırları yıkanırken ellerine oje süren bir kadının gösterildiği reklamların bulunduğunu ve bunun geleneksel imajından kurtulmayı öngördüğünü de kaydetti. Ancak, satır aralarında geleneksellikten kurtulmak için çamaşır makinesi almanın yeterli olmayacağının vurgulandığını söyleyen Akıncı, alınan makinenin yanında aynı zamanda ürünlerin de kullanılması gerektiğinin işaret edildiğine dikkat çekti.
(ANKA)
Yayın tarihi: 26.11.2002
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.