Magazin

Röntgenciliğin cezası 250 milyon

Röntgenciliğin cezası 250 milyon

Yaz bütün hızıyla sürerken plajlardaki kabinlerde üzerini değiştirenleri izleyip röntgencilik yapan magandalar, yakalanırsa en çok 250 milyon ödeyip hapisten kurtuluyor.

Yargıtay kararları ışığında, röntgencilik yapanlar TCK'nın 547. maddesinden 1 günden 15 güne kadar hafif hapisle cezalandırılıyor. Ancak bu ceza, davaya bakan sulh ceza mahkemelerince, günlüğü 17 milyon 337 bin liradan paraya çevriliyor. Bu nedenle de fazla bir caydırıcılığı bulunmuyor.

ÖZEL HAYATI İHLAL
Yargıtay, röntgencilik suçundan ceza verirken ''özel hayatın ihlali'' kriterini dikkate alıyor. Örneğin kabinde soyunup bikinisini giyinen bir kadını gözetleyen kişinin eylemi röntgencilik sayılıp suç olarak cezalandırıyor.

LAF ATAN YATAR
Plajda bir veya erkeği hedef seçip laf atanlara ise TCK'nın 421. maddesi çerçevesinde 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Plajda ya da sokakta, aleni şekilde sarkıntılık yapanlara verilen ceza ikiye katlanıyor. Yargıtay'ın, bu tip suçlarla, tecavüz, ırza tasaddi suçlarına bakan 5. Ceza Dairesi'nden yılda 7-8 bin bu tip dosya geçiyor.
Yayın tarihi: 17.07.2003
722
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.