Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Romatizmanın nedeni "şişmanlık", ilacı "balık"

Romatizmanın nedeni "şişmanlık", ilacı "balık"

Eklemlerdeki kaygan sıvının iltihaplanması ile oluşan romatizmanın en büyük nedeninin ''şişmanlık'', en etkili ilacının ise ''bol miktarda balık tüketimi'' olduğu bildirildi.

Türkiye'de romatizma hastalığı teşhisi koyulan 1 milyondan fazla hasta bulunuyor. 130 çeşidi bulunan romatizmanın en yaygın görülen türünü ise kireçleme olarak bilinen ''Romatoit artrit'' oluşturuyor. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen romatizma hastalığının, kalıtımın dışında en önemli görülme nedeni ise ''şişmanlık''... Zayıf kişilerde görülme sıklığı az olan romatizma, etkili olabilmek için genellikle obez olarak nitelenen aşırı kilolu vücutları seçiyor.

Vücutta kaslar arasındaki bağ dokularının ve eklemlerin kayganlığını sağlayan sıvının zamanla kuruyarak bölgenin iltihaplanması ile ortaya çıkan romatizma, etkili olduğu bölgede şiddetli ağrı, biçim bozukluğu ve işlev kaybına neden oluyor.

Konya Numune Hastanesi'nde görevli Fizik Tedavi ve Romatizmal Hastalıklar Uzmanı Dr. Ali Kalkan, romatizmal hastalıklar içinde en yaygın olarak görülen kireçlenmenin, şişmanlık nedeniyle yağlanan ve aşırı hareketsiz kalan vücutlarda tespit edildiğini söyledi.

Kireçlemenin oluşmasına ve vücutta tahribata yol açan ikinci önemli etkenin stres olduğunu kaydeden Kalkan, ''Modern yaşamda çoğumuzun karşı karşıya olduğu stres ve kronik yorgunluk da romatizmaya davetiye çıkarmaktadır'' dedi. Romatizmadan kurtulmak isteyen hastanın önce zayıflaması ardından da stressiz ortamlarda bulunmasının şart olduğunu vurgulayan Kalkan, geliştirilen romatizma ilaçlarının ise hastalığın tedavisinden çok ağrıları dindirmeye yönelik olduğunu söyledi.

ROMATİZMA İÇİN BALIK...
Romatizmaya yakalanmamak için uzun süre soğuk ortamlarda ve rüzgarakımında kalınmaması gerektiğini belirten Kalkan, şunları kaydetti: ''Romatizmalı hastaların ağrılarının dindirilmesi için balık yağı en etkili ilaçtır. Ancak balık yağının tiksindirici özellikte olması ve hastaların içememesi nedeniyle romatizmalı hastalara bol miktarda balık yemelerini tavsiye ediyoruz.

Çünkü, balık yağında bulunan ''selenyum'' minerali, eklemlerin kaybettiği kayganlığı yeniden kazanabilmesi için vücuda yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra ''Akşamçuha otu'' ismindeki bitkiden elde edilen bitkisel yağın içilmesi de romatizma hastaları için büyük fayda sağlamaktadır.''

Kalkan, romatizma ağrısı çeken hastalara ayrıca, açık havada gezintiye çıkmaları ve düzenli olarak egzersiz yapmaları önerisinde bulundu.
(AA)
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.