Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Romanlardan Kültür Bakanlığı'na dava

Romanlardan Kültür Bakanlığı'na dava

Romanlar, Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Doç. Dr. Ali Rafet Özkan imzalı 'Türkiye Çingeneleri' kitabında kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle tazminat davası açtılar. Romanlar adına mahkemeye başvuran yazar Mustafa Aksu, "Kitabın toplatılmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye Çingene Kültürü Araştırma Geliştirme Dayanışma Federasyonu Müteşebbis Heyeti Başkanı Mustafa Aksu, ülkede yaşayan tüm Romanlar adına Kültür Bakanlığı ile 'Türkiye Çingeneleri' adlı kitabın yazarı Ali Rafet Özkan'ı mahkemeye verdi.

Aksu'nun, Kültür Bakanlığı'ndan iki milyar, yazar Özkan'dan ise 500 milyon lira manevi tazminat talebiyle açtığı dava, 25 Haziran'da Ankara 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

Davayla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Mustafa Aksu, 'Türkiye Çingeneleri' adlı kitapta, Romanlar hakkında çok ağır ve onur kırıcı ithamlar bulunduğunu iddia etti.

Kitapta Romanların dilenci, cellat, hırsız, gaspçı, dolandırıcı, tefeci ve vurguncu olarak tanıtıldığını söyleyen Aksu, kadınların da kocalarını sürekli aldatmakla suçlandıklarını belirtti.

Aksu, bakanlığın kitabın toplatılmasına karşı çıktığını, kendisinin de bunun için dava açtığını da sözlerine ekledi. Aksu, daha sonra şöyle konuştu:

"Çingeneler arasında da kötü insanlar olabilir. Ama kitap insanları şartlandırıyor ve bölücülük yapıyor. İşlenen her suç bireyseldir.

Hukuk, suç işleyen insana gerekli cezayı verir. Bir kişinin suçu, bir topluma mal edilemez. Bir toplumu böyle tanıtmak olmaz.

Çingeneler bu ithamlar karşısında kendi kimliklerini gizleme gereği duyuyor. Bu insanların bu ayıptan kurtulması gerekir."
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.