Magazin

Roma'nın eşcinsel gladyatörleri

Roma'nın eşcinsel gladyatörleri

Roma döneminde, dehşet veren dövüşleriyle tanınan gladyatörlerin, bugüne kadar bilinmeyen bir yönü ortaya çıktı. Muğla'nın Ula ilçesinde, üzerinde, cinsel ilişkiye giren iki gladyatör figürünün yer aldığı kandil bulundu.

Muğla'nın Ula ilçesinin Akyaka beldesinde geçen ekim ayında belediyenin inşa edeceği dükkánların temel kazısında, tarihi mezar kalıntılarına rastlandı. Muğla Müze Müdürlüğü ekibinin yaptığı incelemede Roma dönemine ait antik bir mezar ortaya çıkarıldı. Mezardaki incelemede, bir gladyatörün kafatası, gladyatöre ait eşyalar ve ilişki kuran iki gladyatör figürünün yer aldığı kandil bulundu. Muğla Müze Müdürü Arkeolog Şevki Bardakçı, gladyatörlerin, yaşadıkları dönemin 'ölüm makineleri' olduğunu, ancak halk tarafından sevildiğini belirtti.

Bardakçı, şunları söyledi: "Akyaka'da bir gladyatör mezarı bulundu. Mezarın içinde gladyatörün kafatası, silahları ve eşyaları ortaya çıktı. Bu eşyalar içinde bulunan kandilin üstünde ilişkiye giren iki erkek figürü dikkat çekti. Bu figürden, kahramanlıklarıyla ünlü gladyatörlerin bazılarının eşcinsel ilişkiye girdiği anlaşılıyor. Hayatta tüm zevkleri tadan gladyatörler, erkek erkeğe ilişki de kurmuş. Eşcinsel gladyatörün kafatası ve eşyaları Muğla Müze Müdürlüğü'nde sergileniyor."
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.02.2004
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.