Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Roma aslında beyaz değildi

Roma aslında beyaz değildi

Venüs'ün nefes kesen heykeli, 12 yıllık uzun restorasyon sürecinin ardından, nihayet Kudüs'teki İsrail Müzesi'nde sergileniyor.

Müze yetkililerine göre MS 2. yüzyılda Anadolu'da yapıldığı sanılan eser, bugüne kadar İsrail'de hatta dünyada bulunan en önemli Roma heykeli, çünkü hâlâ rengini ve üzerindeki boya kalıntılarını koruyor!

Geçen hafta başlayan 'Güzellik ve Kutsallık' sergisi kapsamında teşhir edilen heykel, üzerindeki kırmızı, mavi ve sarı pigment kalıntıları sayesinde, soluk beyaz değil, 'ten' renginde görünüyor.

Roma'nın aşk, doğa ve bereket tanrıçasına ait heykel, 1993 yılında İsrail'in kuzeyindeki Beyt Şean kasabasında bulundu. Heykelin elleri ve kafası olmamasına rağmen, gözalıcı bazı detayları olduğu gibi duruyor. Olmayan başından omuzlarına dökülen dalga dalga saçlar ve olmayan elin yanı başında duran yunusa binmiş Eros figürü gibi...

'Güzellik' budur
İsrail müze yetkililerine göre, heykel, Batı'daki klasik güzellik anlayışının en erken tanımlarından biri olarak görülebilir. Müzedeki Roma, Bizans ve Helen sergilerinin küratörü Dudi Mevorach da 'Heykeli erken Hıristiyanlık döneminde yaşanan 'put kırma salgını' sırasında yok edilmekten koruyan da belki de bu güzelliğiydi" diyor!

Heykelin 400 yıl boyunca ayakta kaldığını hatırlatan Mevorach, "Beyt Şean'daki erken Hıristiyan toplumu, pagan döneminden kalma bütün heykelleri parçalayan çağdaşlarından daha toleranslı olmalı" dedi.

Antik uygarlıkları, özellikle antik Yunan'ı 'mermerin saf beyazlığı' ile özdeşleştiren ilk Batılı arkeologların büyük bir yanılgı içinde oldukları, ancak 20'nci yüzyılın ortalarında anlaşılabilmişti.

Antik kentlerde heykeller, binalar, anıtlar, 'hayallerdeki antik âlemin aksine' canlı renklere boyanırdı. Ancak bu boyalar binlerce yılın etkisiyle yok oldu. Bugün de pek az antik eserde, orijinal boyaların kalıntılarına rastlanabiliyor. Bu nedenle üzerinde hâlâ kırmızı, mavi ve sarı boya kalıntıları bulunan tanrıça Venüs heykeli arkeoloji dünyasında heyecan uyandırıyor.

'Elgin' fırçalanmıştı!
İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin başyapıtlarından İskender Lahti de üzerindeki orijinal boya kalıntıları ile dikkat çekiyor. British Museum'un başyapıtı Elgin Mermerleri ise 1930'larda, daha beyaz gözüksün diye tel fırçalarla temizlenmişti. Bu konu mermerlerin iadesi için yıllardır bastıran Yunanistan, ile British Museum arasındaki çekişmede de sık sık gündeme geliyor.
(Radikal)
303
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.