Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Rocky' köfte tezgâhında

'Rocky' köfte tezgâhında

Judoda dünya ikincisi Rüştü Yıldırım, kas zedelenmesini parasızlıktan tedavi ettiremedi. Spora ara veren Yıldırım, şimdi köfte satarak geçiniyor.

Judo sporunda Türkiye'ye 1999 ile 2000 yıllarında dünya ikinciliği ve üçüncülüğü getiren 21 yaşındaki Rüştü Yıldırım, Konya'da Fuar Kültür Park'ta köfte satarak geçiniyor. Rüştü Yıldırım, judoya 1990'da Konya'da başladı. Milli takım sporcusu Yıldırım, 1999'da Macaristan'da düzenlenen Ümitler Dünya Şampiyonası'nda Gençler Statüsü'nde dünya üçüncüsü, 2000 yılında yine Macaristan'da yapılan Ümitler Dünya Şampiyonası'nda da ikinci oldu.

2001 yılındaki Avrupa Şampiyonası'nda müsabaka sırasında bacağındaki kasların zedelenmesi nedeniyle sakatlanan Yıldırım, "Ameliyat olmam gerekiyordu. Hiçbir yerden destek alamadığım ve maddi durumum iyi olmadığı halde spora devam edebilmek için kendi imkânlarımla ameliyat oldum. Ama maddi imkânsızlıklar nedeniyle tedavimi yarım bırakmak zorunda kaldım" dedi.

Bir yandan da okuyor
Rüştü'nün başına gelen ailesi için bir ilk değil. Judo Milli Takımı'nda iken spora veda eden ağabeyi Faik'in de aynı şekilde, sakatlığını tedavi ettiremediği için judoya dönemediğini söyleyen Yıldırım, ağabeyinin şimdi antrenör olarak kendisini çalıştırdığını belirtti. Yıldırım, "Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksekokulu'nda ikinci sınıf öğrenciyim. Yaz aylarında Fuar Kültür Park girişinde ekmek arası köfte satarak para kazanmaya çalışıyorum. Akşamları da Atatürk Stadı'na antrenmana gidiyorum. Müsabakalara katılamıyorum. Ancak spordan da kopamadığım için yine de antrenmanlara gidiyorum. Uluslararası şampiyonalarda Türkiye'yi temsil eden bir sporcu, sadece sportif faaliyetler içinde olmalı.

Milli sporcu olmama ve çok sayıda uluslararası başarıya imza atmama rağmen, maddi ve manevi açıdan desteklenmiyorum. Judo sporunda kendimi geliştirmek ve yeni başarılar kazanmak istiyorum. Tedavime bıraktığım yerden devam edebilmem para gerekiyor. Köfte satarak kazandığım parayla ancak aileme destek olabiliyorum. Yeni çıkan Sponsorluk Yasası kapsamında işadamlarının elimden tutup beni tekrar judoya kazandırmalarını bekliyorum. Eski sağlığıma dönersem, Pekin'de yapılacak 2008 olimpiyatlarında Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum" dedi.
Yayın tarihi: 27.09.2004
454
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.