Magazin

Rock enstrümanlarıyla tasavvuf müziği

Rock enstrümanlarıyla tasavvuf müziği

Bursa`da yeni kurulan, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu "Sufi Düm" adlı topluluk, bir ilki gerçekleştirerek, rock müziği enstrümanlarıyla tasavvuf müziği seslendirecek.

Topluluğun kurucusu tasavvuf müziği sanatçısı Turhan Erdiren, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye`de müzik alanında bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Erdiren, 8 ay önce "Cennetin Doğuşu" adlı rock grubu ile birleşerek "Sufi Düm" grubunu oluşturduklarını ve tasavvuf müziğinineşsiz eserlerini, batı estrümanlarıyla seslendirme planı yaptıklarını belirtti. Grubun 21 kişiden oluştuğunu kaydeden Erdiren, "Grupta, rock müziği enstrümanları bas gitar, elektro gitar ve keman ile Türk müziği enstrümanları ney, bendir ve kanun kullanılıyor. Tasavvuf müziğinden oluşan geniş bir repertuar hazırladık. İlk konserimizi 4 Kasım`da Tayyare Kültür Merkezi`nde vereceğiz. Batı müziği enstrümanlarıyla tasavvuf müziği yapmak çok zor. Ancak biz, 8 aylık bir çalışma sonucu zoru başardık. Bunu da dinleyicilerimize sunacağız" dedi.

Turhan Erdiren, Ramazan Bayramı`nın 2. gününden itibaren 15 gün süreyle Hollanda`da konserler vereceklerini de sözlerine ekledi.

(aa)
Yayın tarihi: 29.10.2002
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.