Magazin

Irkçılık yüzünden asparagasçı olmuş

Irkçılık yüzünden asparagasçı olmuş

ABD'nin güvenilir gazetesi The New York Times'ta dört yıl boyunca yalan haber yazarak tarihe geçen Jayson Blair, bu kez kendi hayat 'hikâyesini' anlattı ama, inanıp inanmamak okura kalmış.

Yazdığı uydurma, çalıntı ya da yanlış haberleriyle Amerika'nın en saygın gazetelerinden The New York Times'ın tarihine kara bir leke olarak geçen ve foyasının ortaya çıkmasının ardından istifa eden 27 yaşındaki siyah muhabir Jayson Blair, The New York Observer'a verdiği özel mülakatta başından geçenleri ilk kez anlattı.

'Uyuşturucu kullanıyordum'
Siyah olmasının ve hayatı boyunca karşılaştığı ırk ayrımcılığının The New York Times'ta çalışırken üzerinde fazladan stres yarattığını savunan Blair, gençliğinden bu yana alkol ve uyuşturucu kullandığını söyledi. Sahtekârlığının da, kişisel sağlık sorunlarından kaynaklandığını söyleyen Blair, "Ya kendimi öldürecektim, ya da gazeteci kimliğimi. Dolayısıyla insan Jayson Blair'in yaşayabilmesi için, gazeteci Jayson Blair'in ölmesi gerekiyordu" dedi.

'Parlak editörleri aldattım'
Blair, The New York Times'taki siyah ve beyaz yazı işleri müdürlerinin, işyerlerinde siyahlara ayrılan kota çerçevesinde, sırf siyah olduğu için kendisini kayırdıklarına ilişkin iddiaları da saçma buldu ve "Eğer akıllı değilsem ve sadece siyah olduğum için işe alındıysam, o zaman dünyanın en parlak editörlerini nasıl kandırabildim? Burunlarının dibinde onları aldattım, ama onlar bunu anlamadılar" ifadesini kullandı.

'Jessica haberine çok güldüm'
Irak'ta kurtarılan Amerikalı Er Jessica Lynch'in ailesiyle yaptığı hayali mülakattaki uydurma tanımlamalarının daha sonra The New York Times tarafından keşfedilip teşhir edilmesine de kahkahalarla güldüğünü belirten Blair, "Bu benim en sevdiğim bölüm, çünkü gerçeklerden çok uzak. The New York Times'ın bunu yazış biçimini bana okudular ve gülmekten kendimi alamadım" diye konuştu.

Oturduğu yerden yazdı
Blair, West Virginia mahreçli haberinde, Er Lynch'in ailesinin oturduğu evi tasvir ederken, bir tepede bulunan evin "tütün tarlalarına ve sığır otlaklarına baktığını" söylemiş, ancak yapılan soruşturma sonunda Blair'in haberi New York'tan yazdığı, Lynch ailesiyle konuşmadığı ve ailenin böyle bir yerde oturmadığı ortaya çıkmıştı.

Film ve kitap teklifleri
Yaklaşık dört yıl boyunca The New York Times gibi bir gazetede yalan haber yazdığının ortaya çıkmasının ardından bir anda "yıldızı parlayan" ve tüm dikkatleri üzerinde toplayan Blair'e film ve kitap teklifleri yağıyor. Blair'in menajeri David Vigliano, Blair'in öyküsünü ilk planda Hollywood'a götüreceğini, ayrıca altı haneli rakamlar teklif eden kitapevleriyle de görüşeceğini söyledi.

NYT'ye 22 kişilik haber izleme ekibi
Yalan haber skandalıyla sarsılan The New York Times, haber politikasını incelemek için 22 kişilik bir komite kurdu. Gazeteden bugün yapılan açıklamada, çalışanlardan seçilen 20 kişinin yanı sıra emekliye ayrılmak üzere olan AP Başkanı Louis D. Boccardi ve Seattle´da yayınlanan Post-Intelligencer´ın birinci sayfa editörü Joann Byrd´ün koteye atandığı bildirildi. The New York Times´ın İdari Editör Yardımcısı Allan M. Siegal´ın başkan olduğu komite, gazetenin haber politikasının ne zaman, nerede, nasıl ve niçin başarısız olduğunu belirlemeye çalışacak.
Yayın tarihi: 22.05.2003
224
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.