Magazin

Rimi Rimi Ley mahkemelik oldu

Rimi Rimi Ley mahkemelik oldu

Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek olan Rimi Rimi Ley adlı şarkı, yarışma kurallarına uymadığı gerekçesiyle mahkemelik oldu.

Finalde yarışan yedi eserden biri olan "Sen Benim Aşkımsın" isimli şarkının söz yazarı ve bestecisi Ümran Akdokur, Ankara İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda yürütmenin durdurulmasını istedi.

Şartname kurallarına uymuyor
Marmarisli Besteci Akdokur, 21 Mayıs 2005 tarihinde Ukrayna'nın Kiev kentinde yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Besteci Erdinç Tunç'un "Rimi Rimi Ley" isimli şarkısının, TRT Genel Müdürlüğü'nce belirlenen şartname kurallarına uygun olmadığını gerekçe göstererek yarışmanın iptali ve yürütmenin durdurulması talebinde bulundu.

Rimi Rimi Ley'in özgünlüğü
Ümran Akdokur, avukatı aracılığı ile Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı'na yaptığı başvuruda şarkının, şartnamede yer alan "Eserin özgün olması, daha önce hiç yayınlanmamış ve ticari amaçla kullanılmamış olması" şartlarını taşımadığını ileri sürdü. Başvuruda ayrıca şarkının söz yazarı Göksan Arman'ın TRT Büyük Orkestrası'nda çalışmasının da şartnameye uymadığı iddia edildi.

Akdokur, gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Rimi Rimi Ley, yedi eser arasında favori olan bir şarkı değildi. Türk halkı için sevilen ve beğenilen bir şarkı olmadı. Benimsenmeyen bir şarkıyı nasıl Türkiye adına bir yarışmaya gönderebiliyorlar? Bizim şarkılarımız bu eser yüzünden (kötü şarkı) damgası yedi biz buna üzülüyoruz. Dava açmamın da nedeni, o şarkının Türkiye'yi temsil edecek şarkı olarak göremememdir".

İkramiyesi yandı!
Eurovision elemelerine Marmaris'ten katılan Ümran Akdokur, "Sen Benim Aşkımsın" isimli eseri ile 136 eser arasından ilk tediye girmeye hak kazanmıştı. Marmaris Vergi Dairesi Müdürlüğü'nden emekli Akdokur, ikramiyesini yarışma için harcadığını belirtmişti.
Yayın tarihi: 28.03.2005
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.