Magazin

Rimbaud 150 yaşında

Rimbaud 150 yaşında

Fransız şair Arthur Rimbaud'nun doğumunun 150'nci yılı, doğduğu Charleville'de gençlik çağlarında yaşadığı evin ziyarete açılışıyla kutlandı.

Fransa'nın yetiştirdiği ve dünya edebiyatına armağan ettiği en önemli şairlerden Arthur Rimbaud'nun 17 yaşından 21 yaşına kadar yazdığı düz yazı şiirlerle yarattığı dil, modern şiirin yazınsal temellerini oluşturdu. Rimbaud'nun şiirde ulaştığı ustalık, şiirin son sınırları olarak kabul edilirken, eserleriyle şiiri "tamamladığı" ve sessizliğe ulaştığı söylenir.

Doğduğu ev müze oldu
Rimbaud'nun doğduğu ve ilk gençlik yıllarının geçtiği ev, şairin yaşamından izler taşıyan eşyalar ve belgelerle yeniden düzenlenerek, 150'nci doğum gününde ziyaretçilere açıldı.

"Taşra kasabalarının en aptalcası"
Rimbaud'nun "küçük taşra kasabalarının en aptalcası" olarak tanımladığı, Fransa'nın kuzeydoğusundaki Charleville-Mezieres kasabasındaki evde, şairin yaşamının dönemlerini anlatan enstalasyonlar bulunuyor. Şairin, 1870-1875 yılları arasında ailesiyle yaşadığı evin düzenlemesini yapan kuruluşun yetkilisi Philippe Comte, Rimbaud'nun yaşamına şiirleri ve yolculukları üzerinden bakılırsa, aslında kendisi için çok değerli olmayan bu evin, onun düş gücünün "başlangıç noktası" olduğunun görülebileceğini belirtiyor.

Babası evi terk etti
Jean Nicholas Arthur Rimbaud 20 Ekim 1884'te Fransa'da Charleville'de doğdu. Babası Frederic Rimbaud, Lion garnizonunda yüzbaşıydı. Annesi Vitalie Cuif bir köylü ailesinin kızıydı. Babası 1860 yılında ailesini terketti ve Grennoble'daki garnizona katıldı. Rimbaud annesi tarafından çok sıkı bir şekilde eğitildi. Lisede son derece başarılı bir öğrenci olan Rimbaud özellikle latince dersinde başarılıydı.

Din kurallarına baş kaldırdı
Fakat son derece zor, sinirli ve asi bir karaktere sahip olan Rimbaud, kısa bir süre sonra aile ortamına, ahlak ve din kurallarına karşı çıkmaya başladı. 1870'te retorik hocası Georges Izambert, Rimbaud'nun edebiyat yeteneğini anlayıp, onu yazmaya teşvik etti.

Genç yaşta Paris'e kaçtı
1870-71 olayları onun çocukluk yıllarından beri içinde taşıdığı isyancılık ve macera arzusunu daha belirgin bir hale getirdi. Savaş başladıktan sonra çok genç yaşta yazdığı şiirler ile Paris'e kaçtı. Bunların arasına daha sonra ölçülü ve kafiyeli şiirler eklendi. Bunların arasında Le Bal des Pendus (Asılmışlar Balosu), Accroupissement (Çömelme), Les Assis (Oturmuşlar), Les Chercheuses de Poux (Bit Kıran Kadınlar)'ı sayabiliriz.

Devrime verilen destek
Paris'e giderken bileti olmadan yolculuk yaptığı için tutuklandı. George Izembert tarafından kurtarılan Rimbaud, O'nunla Douai'de buluştu ve beraber Charleville'e döndüler .İmparatorluğun çöküşünü alkışlayan Rimbaud, Devrim Hükümetini mutlulukla karşıladı.

Burjuva sınıfına keskin oklar
Şiirlerinde sert bir dille 3.Napoleon'a, burjuva sınıfına, ve katolik kilisesine saldırılarda bulunan Rimbaud, Les Effares (Şaşkınlar) de fakir çocuklara, Le Dormeur du Val (Vadide Uyuyan Adam) de ise savaşta ölenlere duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bu süre boyunca tüm amacı Paris'e gidip oradaki sanat çevrelerinin içine girmek ve şiirlerini yayınlatmaktı.

Verlaine'in hayranlığını kazandı
1871 Eylül'de bu amacı gerçekleşti. Şiirlere hayran kalan Verlaine, Rimbaud'yu. Paris'e davet etti. Paris'e geldiği zaman yol boyunca yaşadığı macerayı sembolist bir şekilde anlatan Bateau İvre (Sarhoş Gemi) adında çok uzun bir şiir yazmaya başladı.

Davranışlarının kabalığıyla herkesi hayrette bırakan Rimbaud'un Temmuz 1872'de Parisi terketme kararını Verlaine'de onaylayarak O'nu yalnız bırakmadı. Beraber Belçika ve Almanya'da gezgin bir hayat yaşadılar. Bu süre boyunca Rimbaud daha sonra Tanrısal Esinler(Illumminations) kitabında yayınalacak şiirlerini yazdı.

Bozulan dostluk
Sembolistlerin 12 yıl sonra tekrar keşfedecekleri serbest şiiri (özgür koşuk) Rimbaud 1872 sonunda yarattı. Bu şiirler Vers Nouveaux et Chansons (Yeni Mısralar ve Şarkılar) adı altında I11uminations'da yayınlanacaktı. 1873'te Verlaine Rimbaud'yu Bürüksel'de bir tabanca kurşunu ile yaraladı. Kendi din değiştirdikten sonra, boş yere Rimbaud'nunda Tanrı'ya inanmasına çalıştı. 1875'te Stuttgart'ta son bir kez daha görüştükten sonra, hayatları boyunca bir daha karşılaşmadılar.

21 yaşında şiire son verdi
Brüksel'de yaşanan bu dramdan sonra 1873'te Rimbaud bütün deliliklerini, taşkınlıklarını anlatan Une Saison En Enfer(Cehennemde Bir Mevsim) adındaki şiir kitabını yazdı. Hemen sonuç almasa da Une Saison En Enfer'deki 'elveda', anlamına kavuşmakta fazla gecikmedi. 1875'te Rimbaud şiir yazmaya son verdi. Yolculuklar ve egzotik maceralarla dolu daha az coşku verici ama daha hareketli yeni bir yaşama başladı.

Silah tüccarı Rimbaud
Avrupa'ya geri döndükten sonra bir süre Avusturya, İtalya ve Almanya'da kaldı. 1877'de Hollanda ordusuna katılarak Cava'ya kadar uzandı, ama çok geçmeden kaçtı. Daha sonra Kıbns 'a giden Rimbaud, 1880'den itibaren Afrika'ya yerleştio Aden ve Harrar'da ticaretle uğraşmaya başladı. Menelik'e silah satarak hızlı bir yoldan zengin olma hevesine kapıldı. Coğrafya dergisi ve Le Bosphore Egyptien dergilerinde Afrika gezileri yayınlandı.

Genç yaşta yaşama veda
On yıl sonunda işleri çok iyi bir duruma gelen Rimbaud, dizinde çıkan bir tümörden dolayı tedavi olmak üzere Fransa'ya döndü. Marseille'de bir bacağı kesilen Rimbaud birkaç ay sonra 10 Kasım 1891'de Coception Hastanesinde öldü.
(e-kolay Haber)
Yayın tarihi: 21.10.2004
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.