Magazin

'Replikler' yarışıyor

'Replikler' yarışıyor

'Houston, bir sorunumuz var...', 'Güç seninle olsun...' Amerikan Film Enstitüsü, unutulmaz 100 film repliğini belirlemek için seçim yapıyor.

Amerikan Film Enstitüsü (AFI), hafızalarda yer etmiş ilk 100 film repliğini belirleyecek. AFI'nin 1500 oyuncu, eleştirmen ve tarihçiye gönderdiği 400 replik, 'Casablanca'dan 'Godfather'a, birçok klasik filme ait.

Haziran'da açıklanacak
Sonuçlar Haziran'da açıklanacak. Seçenekler arasında en çok Casablanca'dan replikler var. Bu filme ait yedi replikten biri, Humphrey Bogart'ın bar sahibi Rick Blaine'e yönelik şu sözleri:

"Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks in to mine" (Bütün dünyada, tüm kentlerdeki tüm barlar arasında, o benimkine geldi."

Filmden bir başka replik Rick'in eski sevgilisine hayat hakkındaki, "Ilsa, I'm no good at being noble, but it doesn't take much to see that the problems of three little people don't amount to a hill of beans in this crazy world" (Ilsa, soylu biri olduğum söylenemez ama şu çılgın dünyada üç küçük insanın sorunlarının incir çekirdeğini doldurmadığını görmek çok zor değil) sözleri. Listede yer alan diğer filmler ve repliklerinden bazıları da şöyle:

 • Frankly my dear, I don't give a damn (Aslına bakarsan hayatım, umrumda bile değil). 'Rüzgâr Gibi Geçti'.


 • Why dont't you come up sometime and see me? (Neden bir ara gelip beni görmüyorsun) Mae West'in 'She Done Him Wrong' adlı filminden.


 • May the force be with you (Güç seninle olsun). 'Starwars'.


 • Are you talking to me? (Benimle mi konuşuyorsun?) Taxi Driver filminde Robert De Niro.


 • Houston, we have a problem (Houston, bir sorunumuz var). 'Apollo 13'.


 • Listedeki en eski film repliği ise, 1927 tarihli ilk uzun metrajlı, sesli film 'The Jazz Singer'dan: Bekle bir dakika! Henüz hiçbir şey duymadın.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 19.11.2004
  390
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.