Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Renk seçimi başarıyı etkiliyor

Renk seçimi başarıyı etkiliyor

Okulların dış cephelerinin ve sınıfların boyanmasında kullanılan renklerin, öğrencilerin başarısını ve gösterecekleri performansı etkilediği bildirildi.

Türk Psikologlar Derneği Kayseri Temsilcisi ve Varoluş Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kurucu Müdürü Uzman Psikolog Halis Özerk, renklerin, etki ve sembol bakımından farklı anlamlar taşıyabileceğini, beyazın temizliği sembol ederken, iticilik ve mesafe koyma etkisiyle kişiler üzerinde etki yarattığını, siyahın ise zerafeti sembol ederken karamsarlık duygusu verdiğini kaydetti.

Özerk, okullardaki renk seçiminin çocuklar üzerinde yarattığı etkiye bakılarak tercih yapılması gerektiğine işaret ederek şunları anlattı: "3-6 yaş dönemi çocukların eğitim aldıkları ana sınıflarında, bu yaş grubunun problemli bir grup olması nedeniyle kırma, dökme, saldırganlık ve inatçılığı önleyici ve sakinleştirici özelliği olan sarı ve dinlendirici özelliği olan mat yeşil tercih edilmelidir. Güvensizlik ve yeni bir çevreye girme dönemi yaşanan 1. sınıfta ise güven duygusu veren turkuaz renginin kullanılması, yüceltme döneminin yoğun olarak yaşandığı 2. sınıflarda, canlılık, heyecan ve barışın işareti olan turuncu rengin kullanılması, öğrencilerin bu dönemdeki duygularını yansıtan en iyi renklerdir."

Halis Özerk, güven, yaratıcılık ve canlılık dönemi olan 3. ve 4. sınıfta sarı, turuncu ve zeytuni yeşilin tercih edilebileceğini, çocukların cinsel gelişiminin başlaması ve bu gelişimi gizlemeleri nedeniyle büyük durgunluk içine girdikleri 5. ve 6. sınıfta ise bol oranda turkuaz, az oranda da mavi ve sarı renkleri önerdi.

Diğer sınıflarda beyaz, vaktinden önce ağırbaşlılık verecek lacivert, sıkıntıya neden olacak siyah ve kahverengi ile kararsızlık duygusu veren gri dışındaki tüm renklerin kullanılabileceğini ifade eden Özerk, okulun dış cephesinin ise güven, huzur ve emniyeti yansıtan mavi, yeşil ve turuncu gibi renklere boyanması gerektiğini bildirdi.

Psikolog Özerk, öğretmenler odasında ise öğretmenleri dinlendirecek zeytuni yeşil ile yaratıcılığa yönlendirecek eflatunun tercih edilmesinin, olumlu etki yaratacağını söyledi.
Yayın tarihi: 02.09.2002
498
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.