Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Rekorlar kitabı 50 yaşında

Rekorlar kitabı 50 yaşında

En ağır limonu yetiştiren adamdan, kredi kartı büyüklüğündeki köpeğe kadar en tuhaf rekorları kıranların kaydedildiği Guinness, 50. yılını kutluyor.

Guinness bira fabrikasının eski yöneticilerinden Hugh Beaver, rekorların barlarda heyecan yaratan bir tartışma konusu olduğunu keşfedince bu başarıları bir kitapta toplamaya karar vermiş.

Haftada bine yakın başvuru yapılan Guinness rekorlar kitabı, 1954'deki ilk baskısından geçen ekim ayına kadar 100 milyon satışa ulaştı. Kitabın bu yıl 23 dilde yayınlanarak, dünya çapında 3 milyon 500 bin satış yapması hedefleniyor.

Tek rakibi Kuran ve İncil
Satış rakamıyla kendisi de rekor sahibi olan Guinness'e rakip olansadece iki kitap olduğu belirtiliyor: Kuran ve İncil. Guinness rekorlarını kaydeden Stewart Newport, insanların kitapta yer almak için bu kadar hevesli olmasının nedeninin, "kitabın onlara, en iyi olduklarını dünyaya gösterme imkanı tanıması" olduğunu söylüyor.

Yedi kez yıldırım çarptı, ölmedi!
Newport, 50. yıl için özel bir baskısı yapılan kitapta kendisi için en dikkate değer rekorun yedi kez yıldırım çarpmasına rağmen hayatta kalan Amerikalı Roy C. Sullivan'a ait olduğunu kaydetti.

Üç ülke başvurmadı
Dünyanın en uzun tırnaklı insanı, en büyük mantarı, en çok filmde oynayan aktörü, en uzun sandviçi gibi rekorların yer aldığı kitaba girebilmek için bugüne dek sadece üç ülkeden başvuru yapılmadığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 09.09.2004
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.