Magazin

Reklamlarda iri göğüs yasağı

Reklamlarda iri göğüs yasağı

Singapur, ilginç bir yasakla çalkalanıyor: Reklamlarda iri göğüslü kadın kullanılmayacak!

Ülkede şok etkisi yaratan bu karar, göğüs düzeltme salonuna giderek hayal kırıklığına uğrayan bir kadınla, saç ektirme merkezi yetkililerince aldatıldığını öne süren bir adamın şikayeti üzerine alındı.

Bu tür reklamların halkı aldatmaya yönelik olduğu kanısına varan Singapurlu yetkililer, ilk etapta iki göğüs büyütme reklamını yayından kaldırdı. Gazete sahiplerine de ilanların düzeltilmesi için uyarıda bulunuldu.

Singapur Reklam Standartları Otoritesi (ASAS), reklamlarda verilen sözlerin bilimsel olarak ispatlanmadığını bildirdi. ASAS sözcüsü Priscilla Low, reklamcıları ve medya sahiplerini bu tür yayınların mutlaka elden geçmesi gerektiği konusunda bilgilendirdiklerini söyledi.

Obezite sorunu
Singapur'da obezite oldukça yaygın. Güzellik merkezleri, estetik operasyon yapan hastaneler ve salonları, formu bozulan insanları tedavi etmek için birbirleriyle yarışıyor. Televizyon ve gazetelere verilen ilanlarda göğüsleri operasyonla büyütülmüş bir kadının veya saç ektirerek kellikten kurtulmuş bir adamın önceki ve sonraki halleri yer alıyor.

İlanlarda memnun kalınmazsa geri ödeme garantisi veriliyor. Geçen yıl göğüs büyütmeyle ilgili 60, saç ektirmeyle ilgili de 102 şikayet gelmişti. Yetkililer, halkı yanıltıcı reklamlara düzenleme getirmiş ancak bunlar uygulanamamıştı.
Yayın tarihi: 19.02.2005
614
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.