Magazin

Rekabet kopya çektiriyor

Rekabet kopya çektiriyor

Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) yaptığı araştırma, öğrencilerin, not rekabeti nedeniyle kopyacılığa zorlandığını ortaya çıkardı.

TÜBA "Bilimsel Araştırmada Etik ve Sorunları" adlı araştırmayı kitap olarak yayınladı. Araştırmada, kopyacılığın taciz ve hırsızlık gibi özür kabul etmeyen bir suç olduğu belirtildi. Araştırmada, kopyacılığın asıl sorumlularının kopyaya göz yuman eğitimciler olduğu ifade edilirken, çok sayıda öğrencinin not rekabeti nedeniyle kopyacılığa zorlandığından şikayetçi olduğuna dikkat çekildi.

Kopyacılığın, toplum yaşamında devam ettirilecek yolsuzluklar zincirinin ilk halkası olacağı öne sürülen kitapta, kopyaya göz yummanın önemli bir meslek etiği yetersizliği olduğu belirtildi. Araştırmada, suçlu kişilerin sadece uyarı gibi cezalarla korkutulmalarının çözüm getirmeyeceğinin altı çizilirken, bu kişilere etkili yaptırım uygulanması gerektiği belirtildi. Kitapta, ödevde kopyacılık yapan kişiye dersten geçme olanaklarını kısıtlayacak bir not düşürme cezası verilmesi, sınavda kopyacılık için ise, üniversiteden bir dönem uzaklaştırma gibi yaptırımların uygulanması önerildi.
Yayın tarihi: 21.07.2002
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.