Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Rejimle değil telkinle zayıflayın

Rejimle değil telkinle zayıflayın

Zayıflamak için sürekli olarak diyete başlama kararı alıp, iştahına yenilenler veya herhangi bir diyet programını uygulayıp başarılı olamayanlara "telkinle zayıflama" seçeneği öneriliyor. Bu programı uygulayanların haftada en az bir kilo verdiği belirtiliyor.

Tanaltay Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden Uzman Psikolog Ali Rıza Tanaltay, daha önce sigara ile ilgili olarak yürüttüğü, "Telkinle sigarayı bıraktırma" çalışmalarını bu kez üzerine uyguladı. Tanaltay, ANKA'ya yaptığı açıklamada, programın özelliklerini anlattı.

"Telkinle Zayıflamak ve Sağlıklı Beslenmek Programı"nda, her şeyin akılda başlayıp gönülde bittiği ve bunun insan hayatındaki öneminin vurgulandığını belirten Tanaltay, şu bilgileri verdi:

"Programın ilk aşaması, yaklaşık bir saat süren seanslardan oluşuyor. Aşırı yeme isteğinin psikolojik faktörlere dayandığı düşünülerek, zayıflamak isteyenlere öncelikle, 4 gün üst üste, telkin uygulanıyor. Bu telkinlerle, bilinçaltına verilen mesajlarla, metabolizmaya çalışma emri veriliyor, irade gücü artırılıyor. Kişi, akıldan gönüle damla damla akıtıp, gönüle damla damla inen doğru bilgilerle donatılıyor.

Telkinlerde; doğru yaşama bilgileri, stresten kurtulma yolları, özgüveni geliştirme yöntemleri hakkında bilgiler veriliyor. Böylelikle kişiyi mutfağa yönlendiren etkenler ortadan kaldırılıyor."

Bu programda katılımcılara sadece telkin yapılmadığını, doğru beslenme kurallarının da öğretildiğini kaydeden Tanaltay, "Kişilere her şeyi korkusuzca yemeyi, yasak değil, uzak bilgisini, seçme özgürlüğünü yaşaması, neyi-ne zaman-nasıl ve ne ile yemeleri gerektiği anlatılıyor" dedi.

Tanaltay, ilk iki ay her haftada bir gün, sonraki iki ay on beş günde, son iki ay da ise ayda bir yapılan psikoterapilerle, günlük hayatta yaşanılan içsel sıkıntılara, korkulara, kızgınlıklara, kısaca kişiyi yemeye yönlendiren ve kimseyle paylaşamadığı duygulara farklı çözüm yolları önerildiğini bildirdi. Tanaltay, yaşanılan problemlerle ilgili destek verdiklerini kaydetti.

Programın altı ay sürmesi gerektiğine de dikkat çeken Tanaltay, bunun nedenini ise "Alışkanlıklarımız bir günde değişmiyor. Kendimizi bir gün içinde bu kilolu halimizle bulmadık. Kilolarımız zaman içinde oluştu. Bu programda sıkça kullanılan önemli inanışlardan bir tanesi kişinin amacının kilo vermek değil verilen kiloları geri almaması olduğu. Bu yüzden, program diyet programı değil fakat sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam programı. Kısacası yeni bir hayat felsefesi öğretimi" diye konuştu.

Tanaltay, ayrıca destek amaçlı verilen telkin kasetleri ile, kişilerin hayatlarına pozitif yön verecek olan telkinleri sık sık dinleme fırsatı bulabildiklerini anlattı. Tanaltay, bu güne kadar bu programa katılanların haftada en az bir kilo zayıfladıklarını bildirdi.
(ANKA)
548
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.