Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Reddedilmedi geri çekildi

Reddedilmedi geri çekildi

Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, Mardin'in "Dünya Miras Listesi"nden çıkarılmadığını, reddedilme ihtimaline karşılık Kültür Bakanlığı'nca geri çekildiğini söyledi.

Tutaşı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca UNESCO'nun bugün yapacağı toplantı için sunulan dosyanın, UNESCO'nun son kriterlerine kısmen uymadığını belirterek, UNESCO kriterlerinin zamanla değişime uğradığını bildirdi.

Dosyanın en son şeklinin tespiti için Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Tülin Özduran'ın Paris'te bulunduğunu belirten Tutaşı, şöyle dedi: "Dosya kesinlikle reddedilmedi. Dosya, reddedilme ihtimaline karşılık Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca geliştirilmek üzere geri çekildi. Özduran'ın yurda dönüşünde yeniden toplanarak, durum değerlendirmesi yapacağız. Yeniden sunulacak dosyayı, yeni bilgiler ışığında şekillendireceğiz. Yeniden hazırlanacak müracaat dosyası, bakanlık tarafından 2004'te tekrar sunulacak. UNESCO'nun, Mardin'i çevresindeki kültür varlıkları ile birlikte değerlendirilmesi öneriliyor. Deyrulzafaran Manastırı, Kasimiye Medresesi ve Firdevs Köşkü gibi tarihi mekanları da dosyaya dahil edeceğiz. Bu mekanların yönetim planın hazırlanması, şehir imar planlarına dahil edilmesi içinzamana ve finansal kaynaklara ihtiyacımız olacaktır."

MARDİN MİLLETVEKİLİ HAMİDİ: TAKTİK BİR ÇEKİLME
AK Parti Mardin Milletvekili Mehmet Beşir Hamidi, Mardin'in UNESCO'nun Dünya Miras Listesi adaylığından geri çekilmesinin, tamamen reddedilmesini önlemeye yönelik taktik bir çekilme olduğunu, Mardin'in UNESCO'ya gönderilen dosyasında teknik konularda ve tanıtımdaki eksikliklerin giderilmesinden sonra tekrar adaylık için müracaat edileceğini bildirdi.

Bugünkü gazetelerde konuya ilişkin haberlerin yer alması üzerine yazılı açıklama yapan Hamidi, eksikliğin Mardin'de değil, Mardin'le ilgili dosyada olduğunu ifade ederek, Mardin'in 7 bin yıllık yaşayan bir tarih olarak mutlaka Dünya Miras Listesi'ne gireceğini vurguladı.

Hamidi, şunları kaydetti:"Dinlerin, dillerin hatta medeniyetlerin barış içerisinde birarada olduğu, 7 bin yıllık tarihin yaşanıp, yaşatıldığı Mardin'in Dünya Mirası olarak kabul edilmemesi düşünülemez. Mardin ICOMOS uzmanıda dahil olmak üzere herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Mardin dünyada yaşayan en büyük ve en eski kent-müzedir. Son dönemde sivil toplum örgütleri, devlet ve vatandaş işbirliği ile kent yeniden elden geçirilmektedir. Eksiklik Mardin'de değil, Mardin'le ilgili tanıtım dosyasındadır.

Bu eksikliklerin giderilerek 2004 yılında tekrar aday olunması için hepimiz gayret sarf etmeliyiz. Çünkü Dünya Miras Listesi'ne girmek Mardin'in turizm ve diğer ekonomik faaliyetlerde sıçrama yapmasına vesile olacaktır. Onun için umutsuzluğa kapılmadan çalışmalarımıza aynı inanç ve güvenle devam etmeliyiz."
(AA)
618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.