Magazin

'Rastgele' cinsel ilişki kriz yaratacak

'Rastgele' cinsel ilişki kriz yaratacak

Nüfusunun yüzde 10'unun birden çok partnerle cinsel ilişkiye girdiği saptanan İngiltere'de cinsel hastalık krizi yaşanabilir.

John Moores Üniversitesi'nden "Epidemiology and Community Health" adlı gazeteye konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Mark Bellis ile ekibi birden çok eşle cinsel ilişki yaşayan yüzde 10'luk kesim ilişki alışkanlığını değiştirmediği sürece sağlık örgütlerinin cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleme çabalarının işe yaramayacağını belirtti.

Ekipteki uzmanlar ayrıca okullarda verilen cinsel eğitimin ve TV'de izlediğimiz cinselliğin de bu durumu olumsuz etkilediğini belirtirken gün geçtikçe çoğalan bir kesimin de cinsel ilişkiye girmekten kaçındığının altını çizdi.

Çok eşlilik
"New Scientist" dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre İngiltere nüfusunun yüzde 1'lik kesimi veya erkekle cinsel ilişkiye girmiyor. Bu "aseksüel" kesim İnternet üzerinden gruplar kurararak seks yapmama haklarını savunuyor.

14 yaşında seks
Araştırmada ortaya çıkan çok eşli yüzde 10'luk kesimse seks yapmaya çok erken yaşlarda başlıyor. Araştırmada ortaya çıkan rakamlara bakılırsa İngiltere'de her 10 gençten biri 14 yaşında ilk cinsel deneyimini yaşıyor.

Hastalık artışı
Araştırma çerçevesinde keşfedilen bulgulara göre İngiltere'de yaşayan yetişkinlerin yüzde 10'u cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanırken yüzde 13'ü hayatlarında bir kere bile olsa bir cinsel sağlık merkezini ziyaret etti.

Araştırmada ortaya çıkan istatistikler toparlandığında İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler'de yaşayan insanların 708.083'ünün 2003 yılında cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalandığı ortaya çıktı.

Neden görmezden geliniyor?
Araştırmayı gerçekleştiren Prof. Bellis ve ekibi toplumun çok eşliliği ve bu durumdan kaynaklanan cinsel hastalık problemini görmezden geldiğini belirterek şunları söyledi: "Olmamasından dolayı şikayetçi olan az sayıda kişi olsa da belki de artık cinsellik eğitimi zorunlu hale getirilmeli".

Medyanın görevleri
Televizyonda ve filmlerde cinselliğe gönderme yapan güçlü imgelerin kullanılmasını da eleştiren Bellis ve ekibi sözlerine şöyle devam etti: "Eğer medyada prezervatif kullanımı ve güvenli seks biraz daha gerçekci bir perspektifte yansıtılırsa dolaylı yoldan çok eşliliği destekleyen anlatım ortadan kalkar".
Yayın tarihi: 17.10.2004
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.