Magazin

Raphael çekişmesi

Raphael çekişmesi

Bir telefon defteri kadar küçük Raphael tablosu, Britanya'daki ulusal kültür mirası tartışmalarını alevlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Jean Paul Getty Müzesi, Raphael'in 'Pembelerin Madonnası' adlı tablosunu 35 milyon sterline alıp Los Angeles'taki koleksiyonuna katmak istiyor. Paha biçilmeyen tabloyu Amerikalılara kaptırmak istemeyen Britanyalılar ise gerekli parayı toplamaya çalışıyor.
Tablonun sahibi Northumberland Dükü Ralph Percy, şatonun çatısını onarabilmek ve sanat eseri koleksiyonunu koruyabilmek için Raphael'i satmakta kararlı. İngiliz yasalarına göre, Getty Vakfı'nın önerdiği parayı bir İngiliz kurumu teklif ederse sanat eseri yurtdışına çıkamıyor.

Piyango İdaresi'nin cömertliği
Piyango İdaresi, eser için 11.5 milyon sterlin verirken, tabloyu sergileyen Ulusal Galeri de 9.5 milyon sterlin koyuyor. Hâlâ yeterince para toplayamayan İngilizlerin gözü Northumberland Dükü'nde. Dük, 'bu para yeterlidir' derse 496 yıllık tablo, 250 yıldır ikamet ettiği ülkede kalacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.08.2003
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.