Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ramazan başlıyor

Ramazan başlıyor

İslam aleminin kutsal ayı Ramazan, 15 Kasım Perşembe günü kılınacak olan ilk teravih namazı ile başlayacak, gece yarısından sonra da sahura kalkılacak.

Ramazan ayı, 15 Kasım Perşembe günü kılınacak teravih namazıyla başlayacak. İlk iftar 16 Kasım Cuma günü yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Yılmaz, ilk teravih namazının 15 Kasım Perşembe günü kılınacağını, gece yarısından sonra da sahura kalkılacağını söyledi.

Hastalar oruçtan muaf

Yılmaz, Ramazan`da oruç tutmanın farz ve evrensel olduğunu belirterek, yolcular ile hastaların oruç tutmayabileceklerini bildirdi.

Yılmaz, "Yolcular, yolculuklarını tamamladıktan sonra, hastalar da iyileştikten sonra tutmadıkları orucu tutabilirler. Hastalıkları sürekli olan ve iyileşmesi mümkün olmayanlar, tutmadıkları orucun yerine bir fakiri doyurabilecek kadar fitre vermelidirler" diye konuştu.

Yılmaz`ın verdiği bilgiye göre, Ramazan ayı boyunca çalışanların teravih namazına yetişebilmeleri için bölgelerde mevsim şartlarına göre namaz saatlerinde yeniden düzenleme yapılacak.

Ezanlar aynı anda okunacak

Camilerdeki halılar, sarık ve cübbeler temizlenecek, elektrik ve ısınma tesisatı, ses cihazları elden geçirilecek ve noksanlıklar giderilecek.

Sabah ve akşam ezanları, Diyanet Takvimi`nde gösterilen imsak ve iftar vakitlerinde her camide aynı anda okunacak.

Ezanlar okunurken, camilerdeki ses cihazları lüzumundan fazla açılmayacak, mikrofon ve hoparlörler kulağa hoş gelecek şekilde ayarlanacak.

İmamlar teravih namazını kıldırırken süratten kaçınacaklar ve teravih namazını namaz sureleri ile kıldırmaya özen gösterecekler.

İmamlardan hastane ve hapishane ziyareti

Ramazan ayı dolayısıyla din adamları, görevlerinin başında bulunacaklar. Zaruri haller dışında hiçbir cami görevlisine izin verilmeyecek.

Ramazan dolayısıyla müftüler, vaiz ve diğer görevliler bulundukları yerlerdeki hastane, hapishane, çocuk ıslahevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret edecekler, ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimselerle ilgilenecekler. Zaruri haller dışında izin yapmayacaklar.

Ramazan ayı boyunca görevlisi bulunmayan müftülük ve camilerde din hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için çok sayıda din görevlisi görevlendirildi.

Öte yandan, Ramazan`da orucu, en erken Iğdırlılar, en geç de İzmirliler açacak.

Ramazanın son günleri olan 11 Aralık`ta Kadir Gecesi kutlanacak, arife günü 15 Aralık`ta son oruç tutulacak ve 16 Aralık`da Ramazan Bayramı kutlanacak.
Yayın tarihi: 10.11.2001
185
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.