Magazin

Rakı-balık kandırmacası

Rakı-balık kandırmacası

İstanbul'da balık hali denetimine çıkan belediye görevlileri uyardı: Balığın solungaçlarına güvenmeyin. Solungaçları 'rakılı boya'yla boyayıp bayat balıklara taze süsü verenler var!

Sezonun açılmasıyla birlikte satışları artan balıkçıları denetleyen ekipler, esnafın balıkları taze göstermek için solungaçlarını kırmızıya boyandığını belirledi. Tüketiciye 'Solungaça güvenmeyin' uyarısı yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, dün sabah İstanbul'un çeşitli bölgelerindeki balık satıcılarını denetledi.

Karaköy'deki denetimlere katılan Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüner Öztürk, balık tüketicilerini uyararak, "Balığın tazeliği; kendine has kokusu, parlak, canlı genel görünümü ve gözlerinin canlılığından anlaşılır. Genel tazelik göstergesi olarak bilinen solungaçlara güvenmemek gerekir. Karaköy Balık Pazarı esnafı Veysel Çimen de, Öztürk'ün boyama işlemi yapıldığı iddiasını doğrulayarak, "Kuru boyanın içine rakı karıştırıyorlar. Bu fırçalasanız bile çıkmaz" dedi.

Balık taze ama...
Karaköy Balık Pazarı için, "Burada bu şekilde balık satılması sağlıklı değildir" diyen Veteriner İşleri Müdürü Öztürk, eksiklikleri tespit edilen esnafa 15 gün süre verildiğini, bu eksiklerin giderilmemesi halinde 1.5 milyar liraya kadar para cezası verileceğini söyledi. Bu arada balıkçı esnafı da balıkların taze görünmesi için solungaçların rakılı boyayla kırmızıya boyandığını doğruladı. Ekiplerin denetimi sırasında balıkların genellikle taze olduğu fakat, satış şartlarına uyulmadığı belirlendi. Ayrıca, satış yapan görevlilerin de hijyenik koşullara uymadığı ve sağlık karnelerinin bulunmadığı tespit edildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.10.2003
594
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.