Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Irak savaşının düşündürdükleri

Irak savaşının düşündürdükleri

"Irak´ta yaşananlar yurttaşlık bilincinin önemini bir kez daha ortaya çıkardı, ilköğretim okullarında "Yurttaşlık Bilgisi"nin yeniden zorunlu ders kapsamına alınması şart oldu."

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. İbrahim Ortaş, Irak savaşının, totaliter düşünce altında ve ideolojilerin zorba etkisiyle yetişenlerin güçlü olanın karşısında hemen çözülen bir kişilik sergilediklerini ve "Padişahım çok yaşa" yaklaşımıyla hareket ettiklerini bir kez daha gösterdiğini kaydetti. Ortaş, İnternet aracılığıyla sivil toplum kuruluşlarına gönderdiği mesajda, bir süre öncesine kadar "canımız, kanımız sana feda Saddam" diyenlerin, "dilini ve kültürünü bilmedikleri, ülkesini işgal edenlere karşı sevgi gösterileri sergilediğini", bu tür davranışların daha çok ulus bilincinin gelişmediği toplumlarda görüldüğünü vurguladı.

"Yurttaşlık bilgisinin önemi daha iyi anlaşılıyor"
Yurttaşlık bilincinin ve kişiliğin gelişmemesi nedeniyle "kral her şeye layıktır" anlayışının yerleştiği toplumlarda bunun doğal bir süreç olduğunu ifade eden Ortaş, şunları kaydetti: "Şimdi, Mustafa Kemal Atatürk´ün yurttaşlık bilgisine verdiği önem daha iyi anlaşılıyor. Atatürk, yurttaşlık bilincinin önemini topluma benimsetmek için orta öğretimde okutulmak üzere kendisi Yurttaşlık Bilgisi Kitabı´nı yazmıştı. Ancak, ne yazık ki bu kitap bugün ders kitabı olarak okutulmamaktadır."

"Zorunlu ders için kamuoyu oluşturulmalı"
Ortaş, Milli Eğitim Bakanlığı´nın, Yurttaşlık Bilgisi´ni yeniden zorunlu dersler kapsamına alması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Yurttaşlık bilinci her türlü ahlaki bilincin pekişmesine katkıda bulunmaktadır. Iraklıların ahlaki bilgisine şüphe yok, ancak ulus bilinci ve yurttaşlık bilincinin gelişmemesi, kişiyi, işgalci, kendi malına ve canına kast eden bir kişinin elini öpmeye yöneltmektedir." Ortaş, zorunlu ders uygulaması için kamuoyu oluşturulması gerektiğini de vurguladı.
(AA)
247
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.