Magazin

Irak hurmasına dikkat!

Irak hurmasına dikkat!

Irak'tan ithal edilen ve 'Hakiki Bağdat Hurması' adıyla ucuza satılan hurmada, 'uranyum kalıntısı' olabileceği iddia edildi.

ABD'nin Irak savaşında kullandığı radyoaktif bir madde olan uranyumun doğrudan etkisinin yanında bitkiler yoluyla da insan vücuduna girdiğini belirten Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Sekreteri Oktay Demirkan, şu uyarıda bulundu:
"Uranyumdaki radyoaktif kalıntılar Irak'ın her yerine yayıldı. Piyasada 'Hakiki Bağdat Hurması' adı altında ucuza satılan hurma şüphe uyandırıyor. Türkiye en fazla Irak'tan alım yapıyor.

Irak'ın Türkiye'ye en büyük ihracatı bakliyat. Son günlerde bakliyat fiyatları da düştü. Bu şüpheler nedeniyle gerekli analiz yapılmalı. Körfez Savaşı'na katılan ABD askerlerinin farklı semptomlarla öldüğü, sakat bebeklerin doğduğu unutulmamalı. Irak'tan gelen hurma radyasyonlu mu? Mallar sağlık taramasından geçiriliyor mu?"

Gıda Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Esef Özat ise, iddiaların bilimsel olmadığını, sonuç için analiz yapılması gerektiğini söyledi. Özat, "İthal edilen gıda maddeleri gümrüklerde incelemeye tabi tutuluyor" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 31.10.2003
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.