Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Rahim kanserine karşı patates

Rahim kanserine karşı patates

Alman bilim adamları, rahim boynu kanserine karşı aşı içeren genetik yapısı değiştirilmiş patates geliştirdiler.

Leibniz Bitki Genetiği ve Kültür Bitkileri Araştırmaları Enstitüsüve Alman Kanser Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan deneylerde, genetik yapısı kolay değiştirilebilen patates ve tütün bitkileri kullanıldı. Rahim boynu kanseri vakalarının yarısının kaynağının HPV 16 (insanpapiloma virüsü) olduğunu hatırlatan bilim adamları, virüs kılıfı yapımıyla sorumlu olan bir geni bitkilere yerleştirdiklerini söylediler.

Patateslerin virüs kılıfını kopya eden ek bir protein ürettiğini belirten bilim adamları, patateslerin yenilmesiyle bu proteinlerin vücut tarafından gerçek virüs gibi algılandığını ve antikor üretildiğini kaydettiler. Bilim adamları, bu yöntemle virüse karşı bağışıklık kazanılması halinde, bazı sebzelerin kansere karşı yenilebilir aşı olarak kullanılabileceğini ifade ettiler.

Proje başkanı Sophia Biemelt, aşının insanlarda ne zaman kullanılacağının bilinmediğini söyleyerek, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin umut verici olduğunu belirtti. Patateslerin pişirilmesinde proteinlerin zarar gördüğünü kaydeden bilim adamları, çalışmalarını çiğ olarak yenilebilen domates üzerinde yoğunlaştıracaklarını ifade ettiler. Yılda yaklaşık yarım milyon rahim boynu kanserine yakalanıyor.
367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.