Magazin

Rafael'in bilinmeyen bir tablosu bulundu

Rafael'in bilinmeyen bir tablosu bulundu

İtalyan ressam Rafael'e ait olduğu sanılan bir tablo, Gubbio'da bir kilisenin envanteri hazırlanırken ortaya çıkarıldı.

Rönesans döneminin önde gelen İtalyan ressamı Rafael'e ait olduğu sanılan bir tablo bulundu. Sanat tarihçisi Giordana Benazzi, İtalya'nın orta kesimlerindeki Gubbio'da bir kilisenin envanteri çıkarılırken bulunan tablonun, Rafael tarafından 1498-99 yıllarında daha 15-16 yaşlarındayken yapıldığının sanıldığını belirtti.

R ve U harfleri var
Tabloda sanatçının gerçek adı Raffaello Sanzio Urbino'nun R ve U harflerinin bulunduğu, bunun yanı sıra tablodaki stilin de Rafael'in stilini yansıttığı kaydedildi. Yeni tabloda, çarmıha gerildikten sonra yeniden dirilen İsa mesih, iki aziz ve üç melekle birlikte resmediliyor.

Sadeliğin görkemi
1483-1520 yılları arasında yaşayan Rafael, İtalyan rönesansının en büyük üç ressamından en genci olarak gösteriliyor ve Vatikan'da yaptığı devasa kompozisyonlarıyla tanınıyor.

Resimleri, formlarının sadeliği, kompozisyonlarının kolaylığı ve insanoğlunun Neoplatonik düşüncelerini yansıtmadaki görsel başarısından dolayı değerli bulunuyor.
Yayın tarihi: 14.10.2004
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.