Magazin

PVC borular farelere dayanmıyor

PVC borular farelere dayanmıyor

Atık su sistemlerinde kullanılan veağırlıklara dayanıklı üretilen PVC boruları, farelerin kemirdiği ve bunun da önemli sorunlara neden olduğu bildirildi.

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya yaptığı açıklamada, kentlerin atık su sistemlerinde kullanılan sert PVC boruların farelerekarşı dayanıklı olmadığını belirterek, kanalizasyon sistemlerinde çoğalan farelerin, atık deşarjının az olduğu dönemlerde boruları delerek evlere girebildiğini ifade etti.

Dubleks veya bir-iki katlı evlere farelerin daha kolay girebildiğini anlatan Kaya, PVC atık su borularının kanalizasyon bağlantı noktalarına fare girişini önlemek için özel kapanlar kullanılması gerektiğini kaydetti.

Kaya, PVC boru atıklarının geri dönüşümü olmadığını ve doğa tarafından kolaylıkla yok edilemediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Birçoğu TSE Belgeli markalar olan PVC boruların dayanıklılığı artırılmalıdır. Üzerinden iş makinesi geçtiğinde bile kırılmayan bu borular, farelere dayanmıyor. Atıksu sistemlerinde kullanılan PVC boruları rahatlıkla kemiren fareler, önemli sorunlara neden oluyor. Bu nedenle TSE belgelerinin kullanım amaçlarına uygunluğunun da gözden geçirilmesi gerekir."

Prof. Dr. Muammer Kaya, kanalizasyon sistemlerinde kullanılan malzemelerin, doğayla uyumlu ve dayanıklı olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 19.02.2003
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.