Magazin

Psikiyatride Türk usulü

Psikiyatride Türk usulü

22 yıldır ABD'de yaşayan psikiyatr Fuat Ulus, hastalarına 'film' seyrettirerek ulaştığı başarıyla, CNN internet sitesine konu oldu.

'Sinema Terapisi, Hareket Eden Terapi' adlı bir de kitabı olan Ulus, hastalarını rahatsızlıklarına göre seçtiği filmlerle tedavi ediyor. Film kültürünü çocukken Türkiye'de annesiyle gittiği sinemalarda edinmeye başladığını söyleyen Ulus, şimdi filmleri hastalarının sorunları üzerinde daha rahat konuşmasını ve gördükleriyle motive olmalarını sağlamak için kullanıyor. Ayda 50-60 film izleyerek, yararlı olabilecekleri seçen Ulus, kronik anksiyete (kaygı bozukluğu) hastalarına Clint Eastwood'un 'Kirli Harry' filmini izleterek kaygıyı kontrol etmelerine çalışıyor. Vietnam Savaşı'nın travmasını yaşayanlara 'Geyik Avcısı' filmini gösteriyor.

"Problemler başka karakterler tarafından canlandırıldığında, hastalar bu sorunlar hakkında daha rahat konuşuyor" diyen Ulus, Pennsylvaniaeyaletinin Erie kentinde halka açık haftalık sinema terapisi programı planlıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.08.2003
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.