Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Protesto ruh sağlığına yararlı

Protesto ruh sağlığına yararlı

İngiliz bilim adamları, protesto eylemlerine katılmanın, sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket etmenin ruh sağlığı için faydalı olduğunu belirtiyor. Tepkileri bu şekilde dile getirmenin stres, ağrı, depresyon üzerinde olumlu etkileri olduğu söyleniyor.

Sussex Üniversitesi psikologları, protesto kampanyası, grev ya da politik gösterilere katılanların, psikolojik olarak kendilerini iyi hissettiklerini ve bunun ruh durumlarına olumlu yansıdığını belirtiyor.

Bir gruba ait olmak, birlikte hareket etmek, tepkilerini dile getirmek gibi kollektif davranışların pozitif etkisi olduğunu söyleyen uzmanlar, bu sonuca, yıllardır protesto eylemlerine katılan 40 eylemciyle yaptıkları derinlemesine görüşmelerle ulaştıklarını belirtiyor. Çevre, siyaset, hayvan hakları konularında 160'tan fazla eyleme katıldıkları bilinen bu kişilerle görüşen psikologlar, eylemlere katılmanın bu kişilere kendilerini çok iyi hissettirdiğini belirtiyor.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 25.12.2002
312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.